Video Galeri Haber Magazin Spor Eğlence Fragman

Kapat

Trafikteki 5 bin liralık cezaya aldırış etmediler

A+ A-
Eyüpsultan’da asker uğurlama yapan lüks otomobilli bir grup maganda, işlek bir caddeyi trafiğe kapatıp dakikalarca “drift” diye tabir edilen yanlama hareketi yaptı. Caddede kapatıp hem kendi hem de sürücülerin canını tehlikeye atan magandalar, o anları kaydedip bir de sosyal medyadan yayınladı.

[Haber görseli]

İstanbul Eyüpsultan’da geçtiğimiz günlerde bir grup lüks otomobilli maganda, asker arkadaşlarını uğurlamak için toplandı. Arkadaşlarını önce elleriyle havaya atan grup ardından en işlek caddelerden biri olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesini trafiğe kapattı. Ardından da magandalar sahneye çıkarak yolda duran 2 arkadaşlarının etrafında dakikalarca, “drift” diye tabir edilen yanlama hareketi yaptı. Yolu trafiğe kestiği yetmezmiş magandalar hem kendi hem de sürücülerin canını tehlikeye attı. Magandalar bu hareketleri yaptığı esnada diğerleri ise tezahürat yaptı. Ayrıca magandalar nedeniyle cadde üzerinde de uzun araç kuyruğu da oluştu. Diğer vatandaşları bir an olsun umursamayan magandalar ardından toplu halde caddeden ayrıldı.

Kavşaklarda ve caddelerde terör estirdi
Öte yandan asker uğurlamadan drift yapan magandalardan birinin birçok ilçenin cadde ve kavşaklarında da aynı hareketi yaptı. Trafikte seyreden araçlara rağmen yolların tozunu dumana katan maganda, şov uğruna kaydettiği o anları ise bir de sosyal medyadan yayınladı. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, magandaları yakalamak için çalışma başlattı.

Trafikte "spin" ve "drift"e 5 bin 10 lira ceza
Öte yandan geçtiğimiz Cuma günü Trafik cezalarını artıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun, Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda halk arasında "spin" ya da "drift" denilen; el freni çekilmesi veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında döndürenler için 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak ve sürücü belgesi 60 gün süre ile geri alınacak. Bu kişilere, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi iade edilecek. Ayrıca araç 60 gün süre ile trafikten men edilecek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci kez geri alınanların sürücü belgeleri de iptal edilecek. Bu sürücüler psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde, sürücü kurslarına katılarak tekrar ehliyet alabilecek.

1 Kasım 2018 Perşembe, 10:14

En Çok İzlenenler