Kalp krizini taklit eden hastalık: Kırık kalp sendromu

Vücudun yoğun strese ve üzüntüye verdiği bir yanıt olarak görülen kırık kalp sendromu, kalp krizine benzer bulgular gösteriyor. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bayılma gibi bulgularla seyreden kırık kalp sendromunun oldukça tehlikeli olabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Selma Akdeniz Oskay, “Maalesef ki ülkece içerisinde bulunduğumuz şu günlerde deprem ve acı kayıplarımız nedeniyle özellikle kadın hastalarımız bu sendrom açısından daha büyük bir risk altındadır” diye konuştu.

Yayınlanma: 17.03.2023 - 07:00
Kalp krizini taklit eden hastalık: Kırık kalp sendromu
Abone Ol google-news

Hiraru Sato tarafından 1990 yılında saptanarak, Takotsubo Kardiyomiyopati olarak adlandırılan kırık kalp sendromu, nadir görülen, üzüntülü ya da beklenmeyen bir olay sonrasında oluşan, kalp krizini taklit eden tehlikeli bir hastalık olarak biliniyor. Hastalığın nadiren belirtisiz seyretmekle birlikte göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma gibi bulgulara yol açtığını dile getiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Selma Akdeniz Oskay, acile müracaat eden hastaların yapılan tetkiklerinde hem EKG bozukluğu hem de kandaki enzim testlerinde bozulma görüleceğini söyledi.

ERKEN ANJİYO ÖNEM TAŞIYOR

Hastaların hastaneye erken müracaat etmeleri ve erken anjiyolarının yapılmasının önem taşıdığını belirten Uzm. Dr. Selma Akdeniz Oskay, “Hastalar böylece, kalp krizi ayırıcı  tanısı yapılarak gereksiz ilaç tedavisinden özellikle de kalp krizi tedavisinde protokol olarak uygulamamız gereken yoğun kan sulandırıcı tedavilerden korunmuş olur. Yapılan kontrollerde hastanın damarları açık çıkarsa, kırık kalp sendromundan şüphelenmek gerekir” diye konuştu.

"KADINLAR BÜYÜK RİSK ALTINDA"

Hastalığın çoğunlukla yaşlı, menopoz sonrası kadınlarda ve fiziksel veya duygusal stres / travma sonrasında görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Selma Akdeniz Oskay, “Kırık kalp sendromu genç insanlarda da ve özellikle kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Kırık kalp sendromundan hastaların korunması  mümkündür. Bunun en önemli yolu, bu tarz beklenmeyen olaylara maruz kalmış insanların telkin edilmesi, desteklenmesi ortamdan uzaklaştırılması olabilir. Maalesef ki ülkece içinde bulunduğumuz şu  günlerde  deprem ve acı kayıplarımız nedeniyle özellikle kadınlar bu  sendrom açısından daha büyük bir risk altındadır. Bu  hassas gruplara  nitelikli  psikolojik  destek vermenin yanı sıra  toplumca yaralarımızı saracak şekilde birbirimize destek vermek mutlak koruyucu  olacaktır” şeklinde konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler