'Kepçe kulak' estetiği ilkokula başlamadan önce yapılmalı

Kulak kepçesinin ayrık olması veya kulak kıkırdaklarının gelişimsel bozukluğuna bağlı olarak oluşan 'kepçe kulak' görüntüsünün ameliyatla düzeltilebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Çaypınar Eser, operasyonun ilkokula başlamadan önce yapılmasını önerdi.

Yayınlanma: 11.10.2022 - 07:00
'Kepçe kulak' estetiği ilkokula başlamadan önce yapılmalı
Abone Ol google-news

Vücudun genel işleyişinde bir problem oluşturmayıp estetik ve psikolojik açıdan rahatsızlık oluşturan 'kepçe kulak' görüntüsü, modern tıbbın gelişmesiyle operasyon imkânı sağlıyor. Yaygın olarak görülen bu problemin özellikle okul çağındaki çocuklarda psikolojik rahatsızlıklara yol açtığını ifade eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Çaypınar Eser, 'kepçe kulak' estetiğinin memnuniyet oranı yüksek bir ameliyat olduğunu belirtti. 

“DİKİŞLE ŞEKİLLENDİRMEYİ ÖNERİYORUM” 

Okul çağındaki çocuklarda görsel olarak rahatsızlık veren ve psikolojiyi olumsuz yönde etkileyen kepçe kulak görüntüsü, hem çocuklarda hem yetişkinlerde öz güven eksikliğine yol açıyor. Birçok kişi ve ebeveyn, modern tıbbın imkânlarından yararlanarak estetik operasyonlara başvuruyor. Psikolojik problemler ve öz güven eksikliğinin önüne geçebilmek için kepçe kulak estetiğinin ilkokuldan önce yapılmasını öneren KBB Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Çaypınar Eser, “Operasyon iki şekilde, kıkırdak parçası çıkartarak veya kıkırdak parçası çıkarmadan yalnızca dikişle şekillendirme ile yapılıyor. Her iki teknik de başarılı olmakla birlikte, kulak kepçesinden kıkırdak çıkarmak zaman zaman komplikasyonlara sebep olduğu için daha çok dikişle şekillendirmeyi öneriyorum” dedi.

“GECE YATARKEN TENİSÇİ BANDI TAKILMASI GEREKİR” 

Dikişler ve kesi kulak arkasında kaldığı için herhangi estetik bir bozukluğa sebep olmadığını belirten Dr. Çaypınar, 7-10 gün arası kulak sargısı yapıldığını ifade etti. Çaypınar, sözlerine şöyle devam etti: 

İlk 2-3 ay, yapılan cerrahiyi korumak adına gece yatarken tenisçi bandı takılması gerekir. Operasyon, tek kulak için yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir. Lokal anestezi ile hastayı uyutmadan, yalnızca kulak uyuşturularak yapılabilen bir ameliyattır.İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler