İran: 'Dondurulan dövizlerimizin bir kısmı serbest bırakılacak'

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, "Yurt dışında dondurulan döviz varlıklarımızın bir kısmı yakın zamanda serbest bırakılacak. Dondurulan döviz miktarının nasıl ve ne şekilde serbest bırakılacağına ilişkin anlaşmaya varıldı" açıklamasında bulundu.

11 Nisan 2022 Pazartesi, 15:27
İran: 'Dondurulan dövizlerimizin bir kısmı serbest bırakılacak'
Abone Ol google-news

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, haftalık basın toplantısında nükleer müzakereler ve İran’ın yurt dışında bloke edilen mal varlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının son bulması gerektiğini ve bu çerçevede müzakerelere devam ettiklerini belirten Hatipzade, Devrim Muhafızları’nın ABD yaptırım listesinden çıkartılıp çıkartılmayacağına ilişkin soru üzerine, "ABD’nin, İran’a yönelik tüm maksimum baskı politikalarının kaldırılması gerekiyor. Maksimum baskı, tüm unsurlarıyla ortadan kalkmalı. Vaşington yönetimi ile nükleer anlaşma çerçevesinde birden fazla konuştuğumuz konu var" dedi.

Hatipzade, "Nükleer anlaşma hala canlı ve hayatta. Ancak ABD’den taahhütlerine bağlı kalacağına ilişkin olumlu bir mesaj hala alamadık. Vaşington yönetiminin alacağı siyasi karara göre anlaşma sağlanabilir. Maalesef, ABD yönetimi tüm enerjisini İran’a yönelik baskı ve yaptırımları arttırmaya harcıyor. Bizim için önemli olan ülke ekonomisinin canlanması ve ulusal çıkarlarımız korunmasıdır" ifadelerini kullandı.

İran’ın yurt dışında bloke edilen mal varlığından bir kısmının serbest bırakılacağına ilişkin basında çıkan haberler hakkında konuşan Hatipzade, "Bu doğru. Yurt dışında dondurulan döviz varlıklarımızın bir kısmı yakın zamanda serbest bırakılacak. Dondurulan döviz miktarının nasıl ve ne şekilde serbest bırakılacağına ilişkin anlaşmaya varıldı. Bu çerçevede hafta sonuna kadar uzman bir heyet Tahran’a gelecek" dedi.

Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde, İran Milli Güvenlik Kurulu ve Meclisin kararlaştırdığı önemli noktalara dikkat çeken Hatipzade, "Nükleer müzakereler için belirlenen kırmızı çizgiler dikkate alındı. Eğer kırmızı çizgileri göz ardı etseydik aylar önce anlaşmaya varırdık. Ancak hala ABD tarafının taahhütlerine bağlı kalacağı bir noktaya ulaşmış değiliz" ifadelerini kullandı.