CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, 15 Temmuz askeri darbe kalkışması konusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği ‘istihbarat sıkıntısı’nın kaynağı olan Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ilişkin yanıt bekleyen soruları Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Emir, darbe girişimini, başladığı saatten 4 saat önce öğrendiği ortaya çıkan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, darbecilerin asıl hedefi konumundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirmemesine dikkat çekerek, Fidan hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu. 

<p><a title="Habere gitmek için tıklayın" href="http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/575629/15_Temmuz_un_yanit_bekleyen_sorulari_Meclis_gundeminde.html" target="_blank"><span>15 Temmuz’un yanıt bekleyen soruları Meclis gündeminde</span></a></p>
1
CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, 15 Temmuz askeri darbe kalkışması konusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği ‘istihbarat sıkıntısı’nın kaynağı olan Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ilişkin yanıt bekleyen soruları Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Emir, darbe girişimini, başladığı saatten 4 saat önce öğrendiği ortaya çıkan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, darbecilerin asıl hedefi konumundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirmemesine dikkat çekerek, Fidan hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

15 Temmuz’un yanıt bekleyen soruları Meclis gündeminde

"Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grup askerin, 15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne zaman öğrendi?" Bu soru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarındaki çelişkili ifadeler nedeniyle hala net olarak yanıtlanmış değil. TSK'den gelen açıklamalar ise kafalardaki karışıklığı daha da arttırdı.
2
"Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grup askerin, 15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne zaman öğrendi?" Bu soru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarındaki çelişkili ifadeler nedeniyle hala net olarak yanıtlanmış değil. TSK'den gelen açıklamalar ise kafalardaki karışıklığı daha da arttırdı.
<b>DARBE GİRİŞİMİNDEN 5 GÜN ÖNCE: 11 TEMMUZ - OKLUK KOYU</b>

Tarih 11 Temmuz 2016... TSK içindeki bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasından 5 gün önce, Cumhurbaşkanlığı konutunun da bulunduğu Gökova Körfezi'ndeki Okluk Koyu, İngiliz Limanı ve Değirmenbükü Mevkii'ndeki tüm yatların yerleri, Sahil Güvenlik ekiplerinin kontrolünde değiştirildi.

Koydaki bu hareketlilik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın buradaki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda tatil yapacağı yorumlarına yol açtı.
3
DARBE GİRİŞİMİNDEN 5 GÜN ÖNCE: 11 TEMMUZ - OKLUK KOYU Tarih 11 Temmuz 2016... TSK içindeki bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasından 5 gün önce, Cumhurbaşkanlığı konutunun da bulunduğu Gökova Körfezi'ndeki Okluk Koyu, İngiliz Limanı ve Değirmenbükü Mevkii'ndeki tüm yatların yerleri, Sahil Güvenlik ekiplerinin kontrolünde değiştirildi. Koydaki bu hareketlilik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın buradaki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda tatil yapacağı yorumlarına yol açtı.
<b>DARBE GİRİŞİMİNDEN 48 SAAT ÖNCE: ERDOĞAN'IN NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR</b>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminden önce 48 saat boyunca bir demeç vermemiş, nerede olduğuna dair bir bilgi edinilememişti. Erdoğan'ın 11 Temmuz günü hareketliliğin yaşandığı Okluk Koyu'nda değil, Marmaris'te bir otelde olduğu ortaya çıkmıştı.

Darbe girişimi gecesinde Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olan AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, "Darbeciler Tayyip Bey'in Okluk Koyu’nda kaldığını zannetmişler. Orada zaman kaybetmişler. Otele geldiklerinde 45 dakika önce Tayyip Beyi göndermiştik" demişti.
4
DARBE GİRİŞİMİNDEN 48 SAAT ÖNCE: ERDOĞAN'IN NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminden önce 48 saat boyunca bir demeç vermemiş, nerede olduğuna dair bir bilgi edinilememişti. Erdoğan'ın 11 Temmuz günü hareketliliğin yaşandığı Okluk Koyu'nda değil, Marmaris'te bir otelde olduğu ortaya çıkmıştı. Darbe girişimi gecesinde Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olan AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, "Darbeciler Tayyip Bey'in Okluk Koyu’nda kaldığını zannetmişler. Orada zaman kaybetmişler. Otele geldiklerinde 45 dakika önce Tayyip Beyi göndermiştik" demişti.
<b>İLK AÇIKLAMA FACETIME'DAN</b>

Türkiye, kanlı darbe girişiminin ilk saatlerini yaşarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk canlı yayınına katılmıştı. Gazeteci Hande Fırat'ın 'facetime' aracılığıyla yayına taşıdığı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin cumhurbaşkanı ve başkomutanı olduğunu söylemişti.
5
İLK AÇIKLAMA FACETIME'DAN Türkiye, kanlı darbe girişiminin ilk saatlerini yaşarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk canlı yayınına katılmıştı. Gazeteci Hande Fırat'ın 'facetime' aracılığıyla yayına taşıdığı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin cumhurbaşkanı ve başkomutanı olduğunu söylemişti.
<span>&lt;video:575045&gt;</span>

<b> DARBE GİRİŞİMİ GECESİ, ATATÜRK HAVALİMANI: ÖĞLEDEN SONRA ÖĞRENDİM </b>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sırasında Marmaris'ten ayrılarak uçakla İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin karşısına çıkan Erdoğan burada, darbe girişimini ne zaman öğrendiğine dair ilk kez bilgi verdi. Erdoğan konuşmasında, "Öğleden sonra bir hareketlilik mevcuttu" dedi.
6
<video:575045> DARBE GİRİŞİMİ GECESİ, ATATÜRK HAVALİMANI: ÖĞLEDEN SONRA ÖĞRENDİM Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sırasında Marmaris'ten ayrılarak uçakla İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin karşısına çıkan Erdoğan burada, darbe girişimini ne zaman öğrendiğine dair ilk kez bilgi verdi. Erdoğan konuşmasında, "Öğleden sonra bir hareketlilik mevcuttu" dedi.
<b>18 TEMMUZ... CNN INTERNATIONAL YAYININDA ERDOĞAN: SAAT 20.00 CİVARINDA BİR HABER ALDIM</b>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimini öğrendiği saate ilişkin çelişkili açıklamaları, 18 Temmuz 2016 günü CNN International kanalında katıldığı televizyon yayınıyla başladı. CNN'deki yayınında, darbe girişimi sırasında ailesiyle birlikte Marmaris'te tatilde olduğunu anlatan Erdoğan, "O gece saat 20.00 civarında bir haber aldım, bazı bölgelerde gelişmeler olduğunu öğrendim. Biz de harekete geçmeye karar verdik" diye konuşmuştu.
7
18 TEMMUZ... CNN INTERNATIONAL YAYININDA ERDOĞAN: SAAT 20.00 CİVARINDA BİR HABER ALDIM Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimini öğrendiği saate ilişkin çelişkili açıklamaları, 18 Temmuz 2016 günü CNN International kanalında katıldığı televizyon yayınıyla başladı. CNN'deki yayınında, darbe girişimi sırasında ailesiyle birlikte Marmaris'te tatilde olduğunu anlatan Erdoğan, "O gece saat 20.00 civarında bir haber aldım, bazı bölgelerde gelişmeler olduğunu öğrendim. Biz de harekete geçmeye karar verdik" diye konuşmuştu.
<b>19 TEMMUZ... TSK: SAAT 16.00'DA MİT TARAFINDAN BİLGİ VERİLDİ... </b>

Türk Silahlı Kuvvetleri, darbe girişimine ilişkin ilk açıklamasını 19 Temmuz günü yapmıştı. TSK'nin açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aksine farklı bir saate yer verilerek, "15 Temmuz Cuma günü saat 16.00’da MİT tarafından bilgi verildi, komuta kademesinin Genelkurmay’da toplantı yaptı" denildi. Açıklamada, Karargah'ta yapılan toplantı sonrası ikinci bir emre kadar hiçbir askeri aracın havalanmaması, tankların dışarı çıkarılmaması talimatı verildiği bilgisine yer verildi.
8
19 TEMMUZ... TSK: SAAT 16.00'DA MİT TARAFINDAN BİLGİ VERİLDİ... Türk Silahlı Kuvvetleri, darbe girişimine ilişkin ilk açıklamasını 19 Temmuz günü yapmıştı. TSK'nin açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aksine farklı bir saate yer verilerek, "15 Temmuz Cuma günü saat 16.00’da MİT tarafından bilgi verildi, komuta kademesinin Genelkurmay’da toplantı yaptı" denildi. Açıklamada, Karargah'ta yapılan toplantı sonrası ikinci bir emre kadar hiçbir askeri aracın havalanmaması, tankların dışarı çıkarılmaması talimatı verildiği bilgisine yer verildi.
<b>20 TEMMUZ... EL CEZIRE YAYININDA ERDOĞAN: ENİŞTEM HABER VERDİ</b>

Erdoğan'ın darbe girişimini ne zaman öğrendiğine dair en çok konuşulan açıklaması ise El Cezire kanalındaki sözleri oldu. Darbe girişiminden 4 gün sonra, 20 Temmuz 2016'da El Cezire yayınına katılan Erdoğan, TSK içindeki hareketliliği 'eniştesinden' öğrendiğini söylemişti. Erdoğan, açıklamalarından "Açık ki burada bir istihbarat zaafiyeti var" ifadelerine de yer vermiş, bu sözler Türkiye'nin gündemine oturmuştu.
9
20 TEMMUZ... EL CEZIRE YAYININDA ERDOĞAN: ENİŞTEM HABER VERDİ Erdoğan'ın darbe girişimini ne zaman öğrendiğine dair en çok konuşulan açıklaması ise El Cezire kanalındaki sözleri oldu. Darbe girişiminden 4 gün sonra, 20 Temmuz 2016'da El Cezire yayınına katılan Erdoğan, TSK içindeki hareketliliği 'eniştesinden' öğrendiğini söylemişti. Erdoğan, açıklamalarından "Açık ki burada bir istihbarat zaafiyeti var" ifadelerine de yer vermiş, bu sözler Türkiye'nin gündemine oturmuştu.
<span>&lt;video:573929&gt;</span>


<b>DARBE GİRİŞİMİNİN 10'UNCU BİR FARKLI AÇIKLAMA DAHA</b>

Erdoğan'ın açıklamalarındaki çelişkiler kafalarda soru işaretleri oluştururken, darbe girişiminden tam 10 gün sonra bir kez daha farklı bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte tatilde olan damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk canlı yayınında, "O akşam enteresan bir akşamdı. 9 civarı birlikte masada oturuyorduk. İlk telefon enişteden geldi" dedi.
10
<video:573929> DARBE GİRİŞİMİNİN 10'UNCU BİR FARKLI AÇIKLAMA DAHA Erdoğan'ın açıklamalarındaki çelişkiler kafalarda soru işaretleri oluştururken, darbe girişiminden tam 10 gün sonra bir kez daha farklı bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte tatilde olan damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk canlı yayınında, "O akşam enteresan bir akşamdı. 9 civarı birlikte masada oturuyorduk. İlk telefon enişteden geldi" dedi.
<span>&lt;video:575087&gt;</span>

<b>2 TEMMUZ... REUTERS YAYININDA ERDOĞAN: SAAT 4, 4 BUÇUK CİVARINDA ENİŞTEMDEN TELEFON ALDIM</b>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Temmuz 2016 günü Reuters'a yaptığı açıklamada ise bambaşka bir ifade kullandı. Saat 4, 4 buçuk civarı kendisin arayan eniştesinin, Beylerbeyi civarında hareketlilik olduğunu, köprüye girişlerin engellendiğini söylediğini aktardı.
11
<video:575087> 2 TEMMUZ... REUTERS YAYININDA ERDOĞAN: SAAT 4, 4 BUÇUK CİVARINDA ENİŞTEMDEN TELEFON ALDIM Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Temmuz 2016 günü Reuters'a yaptığı açıklamada ise bambaşka bir ifade kullandı. Saat 4, 4 buçuk civarı kendisin arayan eniştesinin, Beylerbeyi civarında hareketlilik olduğunu, köprüye girişlerin engellendiğini söylediğini aktardı.