ABD'nin Washington Post gazetesinde Liz Sly imzasıyla yayınlanan bir makalede, 'IŞİD'e karşı yürütülen savaşın 10 ayrı savaşa daha sebep olacağı, Türkiye'nin bu savaşlardan 3'üne taraf olacağı' ifade edildi. Washington Post gazetesi, IŞİD'le mücadelenin sebep olacağı tahmin edilen 10 savaş ve taraflarını şu şekilde listeledi:
1
ABD'nin Washington Post gazetesinde Liz Sly imzasıyla yayınlanan bir makalede, 'IŞİD'e karşı yürütülen savaşın 10 ayrı savaşa daha sebep olacağı, Türkiye'nin bu savaşlardan 3'üne taraf olacağı' ifade edildi. Washington Post gazetesi, IŞİD'le mücadelenin sebep olacağı tahmin edilen 10 savaş ve taraflarını şu şekilde listeledi:
1 - ABD'nin desteklediği Suriyeli Kürtler (YPG) ve Türkiye'nin desteklediği Arap güçler (ÖSO)

'Türkiye'nin de kendi evinde PKK ile mücadele ettiğine ve bu sebeple YGP'nin ABD'nin desteğini almasını büyük bir kaygıyla izlediğine' dikkat çeken Liz Sly, ABD'nin desteklediği Suriyeli Kürtler (YPG) ve Türkiye'nin desteklediği Arap güçler (ÖSO) arasındaki savaşın halihazırda başlamış olduğunu belirtti.
2
1 - ABD'nin desteklediği Suriyeli Kürtler (YPG) ve Türkiye'nin desteklediği Arap güçler (ÖSO) 'Türkiye'nin de kendi evinde PKK ile mücadele ettiğine ve bu sebeple YGP'nin ABD'nin desteğini almasını büyük bir kaygıyla izlediğine' dikkat çeken Liz Sly, ABD'nin desteklediği Suriyeli Kürtler (YPG) ve Türkiye'nin desteklediği Arap güçler (ÖSO) arasındaki savaşın halihazırda başlamış olduğunu belirtti.
2 - Türkiye ve Suriyeli Kürtler (YPG)

Bu savaşın yukarıda bahsi geçen YPG-ÖSO savaşına benzediğine, fakat daha büyük olduğuna vurgu yapan Sly, 'Türkiye'nin sınırında fiili bir Kürt devleti kurulmasından kaygı duyduğunu ve taraflar arasındaki mevcut gerginliğin devam etmesi halinde bu durumun savaşa evrilebileceğini' ifade etti.
3
2 - Türkiye ve Suriyeli Kürtler (YPG) Bu savaşın yukarıda bahsi geçen YPG-ÖSO savaşına benzediğine, fakat daha büyük olduğuna vurgu yapan Sly, 'Türkiye'nin sınırında fiili bir Kürt devleti kurulmasından kaygı duyduğunu ve taraflar arasındaki mevcut gerginliğin devam etmesi halinde bu durumun savaşa evrilebileceğini' ifade etti.
3 - Suriyeli Kürtler (YPG) ve Esad hükümeti

'Suriye hükümetinin de YPG'nin Suriye'deki ilerleyişinden rahatsızlık duyduğunu' söyleyen Washington Post yazarı, 'her ne kadar iki taraf arasında ateşkes varmış gibi görünse de Suriyeli Kürtlerin kendi yönetimlerini kurma çabası Esad hükümetinin çıkarlarıyla örtüşmüyor' dedi.
4
3 - Suriyeli Kürtler (YPG) ve Esad hükümeti 'Suriye hükümetinin de YPG'nin Suriye'deki ilerleyişinden rahatsızlık duyduğunu' söyleyen Washington Post yazarı, 'her ne kadar iki taraf arasında ateşkes varmış gibi görünse de Suriyeli Kürtlerin kendi yönetimlerini kurma çabası Esad hükümetinin çıkarlarıyla örtüşmüyor' dedi.
4 - ABD ve Suriye

'ABD ve Suriye arasında son 5 sene içinde herhangi bir savaş çıkmamasının şaşırtıcı olduğunu' ifade eden Liz Sly, ABD ve Suriye arasında bundan sonra çıkabilecek bir savaşın küçük bir ihtimal olduğunu belirtti.
5
4 - ABD ve Suriye 'ABD ve Suriye arasında son 5 sene içinde herhangi bir savaş çıkmamasının şaşırtıcı olduğunu' ifade eden Liz Sly, ABD ve Suriye arasında bundan sonra çıkabilecek bir savaşın küçük bir ihtimal olduğunu belirtti.
5 - Türkiye ve Suriye

Washington Post yazarı Sly, 'Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesinde başarılı olması durumunda Suriye hükümet güçleriyle karşı karşıya gelebileceğini ve böyle bir durumda iki taraf arasında savaş çıkabileceğini' ifade etti.
6
5 - Türkiye ve Suriye Washington Post yazarı Sly, 'Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesinde başarılı olması durumunda Suriye hükümet güçleriyle karşı karşıya gelebileceğini ve böyle bir durumda iki taraf arasında savaş çıkabileceğini' ifade etti.
6 - Iraklı Kürtler ve Irak hükümeti

Iraklı Kürtler ve Irak hükümeti arasındaki gerginliğin IŞİD öncesi döneme dayandığını hatırlatan Sly, iki taraf arasında bir savaş çıkma ihtimalinin devam ettiğini belirtti.
7
6 - Iraklı Kürtler ve Irak hükümeti Iraklı Kürtler ve Irak hükümeti arasındaki gerginliğin IŞİD öncesi döneme dayandığını hatırlatan Sly, iki taraf arasında bir savaş çıkma ihtimalinin devam ettiğini belirtti.
7 - Iraklı Kürtler ve Şii milisler

Iraklı Kürtler ve Irak hükümeti arasında çıkması muhtemel olan savaşın sebeplerinin Iraklı Kürtler ve Şii milisler arasında çıkma ihtimali olan savaş için de geçerli olduğunu söyleyen Liz Sly, Kürtlerin arasında da birlik bulunmadığına dikkat çekerek bu durumun Kürt gruplar arasında çıkacağı tahmin edilen 8 numaralı savaşa neden olabileceğini ifade etti:
8
7 - Iraklı Kürtler ve Şii milisler Iraklı Kürtler ve Irak hükümeti arasında çıkması muhtemel olan savaşın sebeplerinin Iraklı Kürtler ve Şii milisler arasında çıkma ihtimali olan savaş için de geçerli olduğunu söyleyen Liz Sly, Kürtlerin arasında da birlik bulunmadığına dikkat çekerek bu durumun Kürt gruplar arasında çıkacağı tahmin edilen 8 numaralı savaşa neden olabileceğini ifade etti:
8 - Kürtler ve Kürtler

'Bu senaryonun muhtemelen en karmaşık senaryo olduğunu' söyleyen Washington Post yazarı, yine de Kürtlerin kendi içinde çıkabilecek bir savaşın tamamen ihtimal dışı olmadığını dile getirdi.
9
8 - Kürtler ve Kürtler 'Bu senaryonun muhtemelen en karmaşık senaryo olduğunu' söyleyen Washington Post yazarı, yine de Kürtlerin kendi içinde çıkabilecek bir savaşın tamamen ihtimal dışı olmadığını dile getirdi.
9 - Sünni Araplar ve Şiiler ve/veya Kürtler

'IŞİD'le mücadele kapsamında örgütün elinden alınan toprakların büyük ölçüde Şiiler veya Kürtler tarafından ele geçirildiğini' söyleyen Sly, 'Şii ve Kürtlerin Sünni gruplara karşı insan hakları ihlali yaptığına ilişkin raporların olduğuna' dikkat çekerek Sünni Araplar ve Şiiler ve/veya Kürtler arasında savaş çıkabileceğini' söyledi.
10
9 - Sünni Araplar ve Şiiler ve/veya Kürtler 'IŞİD'le mücadele kapsamında örgütün elinden alınan toprakların büyük ölçüde Şiiler veya Kürtler tarafından ele geçirildiğini' söyleyen Sly, 'Şii ve Kürtlerin Sünni gruplara karşı insan hakları ihlali yaptığına ilişkin raporların olduğuna' dikkat çekerek Sünni Araplar ve Şiiler ve/veya Kürtler arasında savaş çıkabileceğini' söyledi.
10 - IŞİD'den geriye kalanlar ve herkes

Liz Sly, 'IŞİD'e karşı yapılan savaşın yeni savaşları beraberinde getirmesi durumunda, IŞİD'i ortadan kaldırmanın daha da zorlaşacağını' dile getirerek IŞİD'le mücadelenin uzun süre devam edebileceği yorumunda bulundu.
11
10 - IŞİD'den geriye kalanlar ve herkes Liz Sly, 'IŞİD'e karşı yapılan savaşın yeni savaşları beraberinde getirmesi durumunda, IŞİD'i ortadan kaldırmanın daha da zorlaşacağını' dile getirerek IŞİD'le mücadelenin uzun süre devam edebileceği yorumunda bulundu.