10 yılda yaptılar onu da yanlış yaptılar

Elazığ'da 10 yıl sonra tamamlanan köprünün yanlış yapıldığı iddia ediliyor

09 Kasım 2013 Cumartesi, 13:20
Abone Ol google-news

Elazığ'da 10 yıl önce 2 mahalleyi birbirine bağlamak için Belediye tarafından temeli atılan ancak, yıllarca atıl durumda kaldıktan sonra bu yıl tamamlanan köprünün hatalı yapıldığı bu nedenye tehlike oluşturduğu öne sürüldü. Köprü üzerinde eylem yapan bir grup girişlerin çok dik ve karşı yönden gelecek araçların görülmediğini bu nedenle birçok kazanın olabileceğini bildirdi.

Elazığ'da 2003 yılında dönemin Belediye Başkanı Hamza Yanılmaz tarafından temeli atıldıktan sonra bu yıl tamamlanabilen 'Hicret' ile 'Olgunlar' mahallesini birbirine bağlayan köprünün hatalı yapıldığı ve kazalara neden olabileceği iddia edildi. Köprü girişlerinin oldukça dik yapıldığı için karşıdan gelecek araçların görülemediği, kış mevsiminde dik olan köprü girişlerinde araçların çıkamayacağını öne süren kişiler bu konuda önlem alınmasını istedi.

Toplanan bazı mahalle sakinleri adına konuşan Sema Ay, köprünün kullanıma uygun olmadığını öne sürerek şöyle dedi:

"Bu köprüyü gören herkes yapımının hatalı olduğunu görebilir. Köprünün girişleri çok dik bir eğimle yapılmıştır. Her iki şeritten gelen araçlar birbirini göremiyor, araçlar tepe çıktığında karşı karşıya gelecek kadar yaklaşıyor. Bu büyük kazalara sebep vereceği gibi kış mevsiminde kar yağışıyla birlikte üst geçit kullanılamaz hale gelecektir. Mahallemiz için yapılan bu ucube yapı tehlike oluşturduğu gibi hem de yapılan hatalardan dolayı bu yatırım heba olmuştur. Yan servis yolunu kullanan araçlar köprüden inen araçlarla tehlike yaratacak şekilde köprünün bitiminde birbirlerine yakınlaşıp kazaya sebebiyet vermektedir. Köprünün Olgunlar Mahallesi yönünde kalan yolunda inen araçlar yine yetersiz dönme mesafesi olmadığından dolayı kışın buzlanmalar başladığında kayarak yolun kenarındaki evin duvarına çarpma riskleri oluşturabilir."

Köprüye tepki gösterenlere destek veren CHP Elazığ İl Başkanı Mustafa Kemal Atikeler ise, "buraya bir köprü gerçekten ihtiyaç ama burada yapılması gereken bu değil. Böyle bir proje olmaması lazım. Çok daha güzel bir projeyle vatandaşı da mağdur etmeden daha güzel şeyler yapılabilirdi" dedi.