112 skandalı: Müsteşar yardımcısı istifa etti!

112 Acil Servis skandalında istifa ‘müsteşar yardımcısı’ düzeyinde geldi.

19 Aralık 2013 Perşembe, 22:47
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanlığı’nda “112 Acil Servis İstasyonları”na ilişkin “rüşvet” skandalının patlamasının ardından, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun açıkladığı istifanın “müsteşar yardımcısı” düzeyinde olduğu belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sağlık A.Ş.’de genel müdür olan ve 112 Acil Servis skandalında adı MM olarak kodlanan Muhammet Mısır, önce açıktan atamayla memur yapılmış, daha sonra da Sağlık Bakanlığı’ndaki üst düzey bürokratların değişimi sırasında Yatırım İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görevlendirilmişti. Çok kısa sürede belediye firmasından müsteşar yardımcılığına kadar yükselen Mısır’ın, “rüşvet” iddialarının ardından inişi de çıkışı kadar hızlı oldu.

AKP’li bir bakanın kayınpederi ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın siyası başdanışmanın Yalçın Akdoğan’ın eniştesinin, “112 Acil Servis İstasyonu” projesiyle müteahhitleri dolandırdığı iddiaları gündeme “skandal” olarak girmişti. Sağlık Bakanlığı haberlerin ardından peş peşe basın açıklamaları yapmış, iddialar hakkında söz konusu kişilerin Sağlık Bakanlığı’na Aralık 2011’de dilekçe vererek “Hayırsever vatandaşları bularak sağlık ocağı yapmak istiyoruz” dediklerini, bunun üzerine Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Yardım ve Bağış Tüzüğü’ne uygun olarak izin verildiğini söylemişti. Bakan Müezzinoğlu, daha sonra 100 bin lira rüşvet aldığı iddia edilen M.M. adlı bürokrata ilişkin, “Öyle bir şey yok ama o bürokrat istifa etti” demiş, bakanlığın bu olayda parasal hiçbir ilişkisinin bulunmadığını kaydetmişti.

Müezzinoğlu’nun istifa açıklamasının “müsteşar yardımcısı” düzeyinde olduğu öğrenildi. Rüşvet iddialarının ardından istifa eden Yatırım İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Muhammet Mısır, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sağlık A.Ş.’de genel müdür olarak çalışıyordu. Sağlık Bakanlığı’nın 2013’ün ilk döneminde yaptığı açıktan atama kurasından sonra Mısır, Trabzon Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi’ne memur olarak atandı. Açıktan atamayla Trabzon’da memurluğu başlayan Mısır, çok kısa süre sonra Sağlık Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görevlendirildi.

Memur olmadan müsteşar yardımcısı oldu

Mısır’ın memur olmadan müsteşar yardımcısı olduğuna yönelik haberler de uzunca bir süre tartışılmıştı. Açıktan atama ile 30 Nisan 2013’te memur olan Mısır’ın adı, 10 gün önce yayımlanan pek çok haberde “Müsteşar yardımcılığına Mısır atandı” şeklinde yer aldı. Sağlık Bakanlığı’ndan Mısır’ın göreve ne zaman başladığına ilişkin bilgi alınamadı.