17 Guantanamo tutsağı Palau'ya gidiyor

Pasifik'teki ada devleti Palau, ABD'nin Guantanamo üssünde tuttuğu 17 Çinli Uygur tutsağı geçici olarak almayı kabul ettiğini açıkladı.

10 Haziran 2009 Çarşamba, 10:50
Abone Ol google-news

Palau Devlet Başkanı Johnson Toribiong, ABD yönetiminin geçen hafta kendilerinden 17 tutsağı almaları isteğinde bulunduğunu belirterek, ülkesinin insani bir jest olarak Uygur azınlıktan tutsakları kabul etmekten "gurur ve onur duyduğunu" söyledi.

Toribiong, AP'ye yaptığı açıklamada 17 Uygur tutsağın durumunun belirli zaman aralıkları ile değerlendirileceğini de belirtti.

Filipinler'in doğu kıyısının 800 km açığında, 8 ana ada ve 250'den fazla adacıktan oluşan Palau'nun nüfusu yaklaşık 20 bin.

ABD Savunma Bakanlığı'nın "düşman savaşçı" olmadıklarını açıklamasından sonra geçen yıl federal bir yargıç, Uygur tutsakların ABD'de serbest bırakılmasına karar vermiş ancak üst mahkeme bu kararı iptal etmişti. Böylece Uygur tutsaklar o tarihten bu yana belirsiz bir hukuki duruma sahip oldu.

ABD yetkilileri, Uygur tutsakların Palau'ya gönderileceğini resmen doğrulamaktan kaçındı.
İki ABD yetkilisi ise Uygur tutsakların alınmasına karşılık ABD'nin Palau'ya kalkınma yardımı, bütçe desteği ve diğer yollardan 200 milyon dolara varan bir yardım yapacağını söyledi.