18.İstanbul Barok Müzik Festivali başlıyor

Leyla Pınar’ın sanat yönetmeni olduğu 18.İstanbul Barok Müzik Festivali bugün saat 18.30’da Yıldız Saray Tiyatrosu "Hollanda-Osmanlı Barok Dönem Müzikleri ve Lale Şarkısı" konseriyle başlıyor.

19 Nisan 2012 Perşembe, 12:20
Abone Ol google-news

Festival 27 Nisan Cuma günü "Nakilbent Sarnıcı" Sultanahmet Nakkaş halı sarayı tarihi mekanında gerçekleşecek. "Avrupa, Hollanda ve Osmanlı Barok müziklerinde Aşk, Lale, Sultan, Halı, İlahi temaları" adlı konseriyle noktalanacak. Bu yıl “İstanbul Barok” müziyenlerine misafir sanatçı olarak kontretenor Kaan Buldular ve tanbur Reyhan İllez katılıyor.

Bu akşamki konserde "İstanbul Barok" müzisyenleri; soprano ve blokflüt Oya Ergün, kontretenor Kaan Buldular, tanbur Reyhan İllez, barokflüt Nihan Atalay ve klavsen Leyla Pınar çalacaklar.

Festival konser ve etkinlik program:

20 Nisan Salı günü saat 16.30’da Leyla Pınar’ın anlatıcı olduğuTülin Zanbakoğlu "Art Cabinet" izlenecek.

22 Nisan Pazar günü 15.30’da Taksim’deki "İstanbul Barok Evi"nde Turgay Gönenç barok müzik arşivi bağışına “Teşekkür dinletisi” gerçekleşecek. Etkinlikte, Gülin Ataklı, Serol Yapıcı, Klavsen eşlikli obua dinletisi ve "İstanbul Barok"un “Obua ve Barok Müzik Dönem Tarihi” konularındaki 2011 Yaz Kursu Katılım Belgeleri’de dağıtılacak.

Aynı gün saat 19.30’da Harbiye’deki St Espirit Kilisesi’nde "Hollandalı Barok Org Bestecileri ve Çağdaşları" başlıklı bir konser verecek.

25 Nisan Çarşamba günü saat 11.00’de Leyla Pınar, Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki Kemal Atatürk Lisesi’nin 1895 tarihli salonunda "Barok Müzik Dönemi" başlıklı bir dinleti ve konuşma yapacak.

26 Nisan Perşembe günü saat 15.30’daki etkinlik, Rumeli Müzayede salonunda “Osmanlı Barok müzik kaynakları Müzayedeler” başlığı altında olacak. Etkinlikte 18.yıl flüt çalgısıyla Nihan Atalay da dinleti sunacak.

27 Nisan Cuma günü saat 19.30’daki son konser, "Nakilbent Sarnıcı" Sultanahmet Nakkaş halı sarayı tarihi mekanında gerçekleşecek. "Avrupa, Hollanda ve Osmanlı Barok müziklerinde Aşk, Lale, Sultan, Halı, İlahi temaları" adlı konserde "İstanbul Barok" müzisyenleri; soprano Oya Ergün, kontratenor Kaan Buldular, barok flüt Nihan Atalay, klavsen, org Leyla Pınar ve basso blokflüt Alper Maral çalacaklar.