20 bin üniversitenin değerlendirildiği Webometrics'te, İstanbul Üniversitesi 190. sırada

İstanbul Üniversitesi, üniversitelerin web üzerindeki tanınılırlığı ve kullanma etkinliğini ölçmek amacıyla yapılan ve 20 bin üniversitenin değerlendirildiği Webometrics'te, dünyada 190 ve Avrupa'da 68. sıraya yükseldi.

09 Ağustos 2014 Cumartesi, 15:25
Abone Ol google-news

 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılında başlattıkları eğitim ve öğretimde değişim ve dönüşüm sürecinin bir sonucu olarak dünya sıralamalarındaki konumlarının her yıl daha iyi yerlere geldiğini kaydetti.

Akademik çalışmalarının yanında kurumsal kimlik ve yeni medya alanlarındaki çalışmalarının devam ettiğini belirten Söylet, kurumsal web sayfaları ve sosyal medya alanındaki yenilikçi çalışmaları sonucunda, 2012'de 839. sıradan başlayan yükselişlerinin, geçen yıl 400. sıraya yükseldiğini hatırlattı.

Bu yıl ise 190. sıraya çıktıklarını bildiren Söylet, "Bu sonuç hem öğretim üyelerimizin hem idari personelimizin hem de öğrencilerimizin eseridir. İstanbul Üniversitesi mensuplarını tebrik ediyorum. Uluslararasılaşma ve inovasyon hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2023 Türkiye vizyonunda, üniversitelerin üzerine düşen çok büyük görev ve sorumluluklar vardır. Bunun bilinciyle üniversitemizi 2023 Türkiye hedeflerine katkı sağlayacak bir yapıya kavuşturmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

20 bin üniversite değerlendirildi

İspanyol Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) isimli araştırma kuruluşuna bağlı "Cybermetrics Lab" tarafından bu yılın temmuz ayının sonunda açıklanan "Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması"nda, yaklaşık 20 bin dünya üniversitesi değerlendirildi.

Değerlendirme sonunda, Harvard Üniversitesi, Massachusetts Institute of Technology ve Stanford Üniversitesi ilk üç sırada yer aldı. İstanbul Üniversitesi, 190. sırada yer alarak, Türkiye üniversiteleri arasında ilk sıraya yükseldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi 484. İstanbul Teknik Üniversitesi 660, Ankara Üniversitesi 683, Pamukkale 740, Boğaziçi 747, Hacettepe 754, Bilkent 786, Anadolu 790, Gazi 797, Ege 829 ve Sabancı Üniversitesi ise 961. oldu.