20 Ekim Dünya Osteoporoz günü

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz hastalığıyla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla, AŞTİ'de yolculara broşür ve süt dağıtıldı.

20 Ekim 2009 Salı, 09:02
Abone Ol google-news

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü dolayısıyla, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Osteoporoz ile Yaşam Derneği ve Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği'nin işbirliği ile AŞTİ'de danışma bürosu önünde stant kuruldu.

Stantta, uzmanlarca osteoporoz hakkında bilgi verildi, korunma yolları anlatıldı ve hastalıkla ilgili kapsamlı bilgileri içeren ''Sağlıklı Kemiklere Yolculuk'' broşürü ile süt dağıtıldı.

Osteoporoz ile Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatma Atalay, hastalığın kemiklerde zayıflama ve kemik yapısının değişmesine bağlı olarak kemiklerin daha kolay kırılır hale gelmesine ve kırıkların ortaya çıkmasına neden olan ciddi bir hastalık olduğunu söyledi.
Atalay, hastalığın 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından birinde, erkeklerde hatta çocuklarda da görüldüğünü bildirdi.

Osteoporozun önlenebilir bir hastalık olduğunu, farkındalığın artırılması gerektiğini belirten Atalay, ''Toplum, kemik gelişimi sırasında, nelere dikkat etmesi gerektiği sağlıklı beslenme özellikle kalsiyumdan yeterli beslenme, güneş ışınlarının yararları, fiziksel aktivitenin kemik sağlığı üzerine etkileri, sigara, aşırı kahve ve alkol tüketimi gibi risk faktörleri konularında gerekli bilgilere ulaşabilmeli ve ihtiyaç duyulan bu konularda eğitilmelidir'' diye konuştu.

Farkındalığın artırılması için yıl içinde çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini anlatan Atalay, AŞTİ'de açılan stant aracığıyla bugün çok sayıda insana ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.
Atalay, ayrıca bugün Sincan Belediyesi Kültür Salonu'nda ortaokul öğrencilerine yönelik bir bilgilendirme toplantısının da yapılacağını söyledi.