''2009 yılında kentte su sıkıntısı yaşanmayacak"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, hazırladıkları ''Kuraklıkla Başa Çıkma Stratejisi'' doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü, 2009 yılında kentte su sıkıntısı yaşanmayacağını bildirdi.

20 Ocak 2009 Salı, 09:37
Abone Ol google-news

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, İzmirlilere su sıkıntısı yaşatmamak için her türlü çabayı gösterdiklerini, Kuraklıkla Başa Çıkma Stratejisi'yle uzun, orta ve kısa vadede planlar hazırladıklarını kaydetti.

Çamlı, Bostanlı ve Değirmendere olmak üzere 3 yeni baraj projesi hazırladıklarını ancak bürokratik engeller nedeniyle bu projelerin beklediğini öne süren Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:
''DSİ tarafından yaptırılan ve İzmir'e yılda 60 milyon metreküp ilave su sağlayacak Gördes Barajı'nın isale hattı ile arıtma tesisinin projesini yapıyoruz. Arıtma tesisinin de yapımını üstlendik. Manisa Muradiye'deki arsenik arıtma tesisimize kadar yapılacak 34 kilometrelik bir hatla barajdan kente verilecek suyu Çiğli'deki Cumhuriyet Deposuna getirmek mümkün. Bununla ilgili de çalışmaları yürütüyoruz. Sadece arıtma tesisinin maliyeti, kamulaştırmalar hariç yaklaşık 50 milyon TL olacak.''

Kente yeni su kaynakları sağlamak için 23 yeni kuyu açarak mevcut kuyuların sayısını artırdıklarını açıklayan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

''Bu arada dinlendirdiğimiz Buca'daki 2 kuyumuzu devreye aldık. Yeni kuyular açmaya, rezerv kaynaklar oluşturmaya devam edeceğiz. Arsenik arıtma tesislerimiz Şubat ayında tam kapasite ile devreye girdiğinde de İzmir'de arsenik sorunu kökten çözülecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından peş peşe alınan önlemler ve oluşturulan ilave su kaynakları ile 2009 yılında kentte su sıkıntısı yaşanmayacak.''