"25 sene daha tartışalım ama netice çıkmayacak"

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yeni anayasada Haziran sonunda da uzlaşılmamış bir metin olacağını savunarak, "Yeterli irade ve çoğunluk vardır. Peygamberler bile toplumun yüzde yüzünü arkasına alamamıştır. Topu taca atmanın anlamı yok" dedi.

08 Mayıs 2013 Çarşamba, 10:36
Abone Ol google-news

Tan, düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bel kemiği olan ana maddelerde 4 parti arasında uzlaşma sağlanamadığını ifade etti.

Bütün bu ana, temel konularda 4 partinin farklı görüşleri olduğunu belirten Tan, "Bu görüşler, birbirine yaklaştırılabilecek, uzlaştırılabilecek görüşler değil" diye konuştu.
MHP ve CHP'nin "Kemalist, laikçi, ulusal devlet anlayışından yana olduklarını" aktaran Tan, "AKP yetkililerine soruyoruz; bugün en gelişmiş demokratik standartlarla yeni bir anayasa yapmak mı yoksa laikçi, ulus devlet anlayışını boyanıp tekrar satmak mı istiyorsunuz?" diye sordu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Devletin adı Türk devletidir" açıklamasını eleştiren Tan, "Bu ifade, Lozan'da İsmet İnönü'nün 'Biz buraya Türklerin ve Kürtlerin temsilcisi olarak geldik' ifadesinden bile geridir" dedi.

Yeni anayasa yapmamak için hiçbir gerekçe olmadığını belirten Tan, "Yeni anayasa yapmak için yeterli irade ve çoğunluk vardır. Peygamberler bile toplumun yüzde yüzünü arkasına alamamıştır. Topu taca atmanın anlamı yok" ifadesini kullandı.

"Taktik savaşı yapılıyor"

Bir gazetecinin, "AKP'ye 'gelin anayasayı birlikte yapalım' mı diyorsunuz" sorusuna Tan, "Herkese bu çağrıda bulunuyoruz. CHP ve MHP bu oyunu oynamıyoruz derse stadyumu kapatacak mıyız?" karşılığını verdi.

Tan, partilerin yeni anayasa konusunda taktik savaşı yaptığını savunarak, "Haziran sonunda da uzlaşılmamış bir metin olacak. 25 sene daha tartışalım ama netice çıkmayacak" ifadesini kullandı.

Tan, AKP ile BDP arasında bir anayasa metni konusunda anlaşması olmadığını söyleyerek, "Bu ayıp bir şey değil, keşke olsaydı" diye konuştu. Tan, bir soru üzerine, PKK'nın geri çekilmeye başlamasıyla çözüm sürecinin bitmediğini, yeni başladığını ifade etti.

TBMM Üyeliği Yasa Teklifi ile ilgili bir soru üzerine Tan, teklifi henüz görmediğini ancak alkollü araç kullanan, hızlı araç kullanan milletvekiline ceza kesilmesi gerektiğini söyledi.
Görevlerini yaparken milletvekillerine geçiş üstünlüğü tanınabileceğini dile getiren Tan, milletvekillerinin de diğer kamu görevleri gibi makul, anlaşılabilir bazı hakları olması gerektiğini söyledi.