28 ilde DHKP-C operasyonu

DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında, aralarında Ankara'nın da bulunduğu 28 ilde 167 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Ankara'da KESK Genel Merkezi'nde polis arama yaptı. Avukat Süleyman Gökten, annesi ve babasıyla birlikte üç aylık bir bebeğin de gözaltına alınarak nezarete konulduğunu açıkladı.

19 Şubat 2013 Salı, 07:07
Abone Ol google-news

DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında, aralarında Ankara'nın da bulunduğu 28 ilde 167 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Kemoterapiye girerken gözaltına alındı

Ankara’daki operasyonlar kapsamında bu kadar da olmaz denilen bir olay yaşandı. Hakkında gözaltı kararı bulunan ve iki yıldan bu yana kanserle mücadele eden hemşire Leyla Durmaz, kemoterapiye girdiği sırada gözaltına alındı. Kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle Durmaz’ın gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Ankara: Ankara'da KESK Genel Merkezi başta olmak üzere birçok adreste arama yapılıyor. KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Adnan Şimşek'in genel merkezdeki odasında yapılan arama sona erdi.

Antalya: Antalya'da, aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek ile 2 kamu görevlisinin bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Şimşek ile kamuda görevli öğretmen ve hemşirenin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında KESK Antalya Şubesi'nde de aramalar yapıldığı bildirildi. Şimşek, Ankara'ya gönderildi.


İstanbul: İstanbul'da da sabah erken saatlerde birçok adrese baskın düzenlendi. İstanbul'daki operasyonda, yaklaşık 54 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İzmir: İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, istihbarat çalışmaları sonucu, DHKP-C adına faaliyet gösterdiği ileri sürülen Devrimci Memur Hareketi'ne (Kamu Emekçiler Cephesi) yönelik operasyon düzenledi.

Bursa: Bursa'da da Emniyet Müdürlüğü'nün başlattığı DHKP-C operasyonu kapsamında devlet memuru oluduğu öne sürülen 16 kişi bu sabah eş zamanlı olarak evlerinde gözaltına alındı.

Kocaeli: Operasyon kapsamında Kocaeli'de bir doktor gözaltına alındı.

Konya: Konya'nın Beyşehir, Akşehir ve Ilgın ilçelerinde belirlenen adreslere operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında öğretmenlerin de bulunduğu 4 kişi gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Tekirdağ: Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Tekirdağ'da, Eğitim-Sen Şube Başkanı Erdal Korkmaz gözaltına alındı.

Gaziantep: Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyon kapsamında 3'ü öğretmen, 1'i doktor 4 kamu görevlisini gözaltına aldı.

Terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyon kapsamında Malatya, Sivas ve Tunceli'de 12 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda Malatya'da 10 kişi, Tunceli'de öğretmen G.Ç. ile Sivas'ta yine öğretmen olarak görev yaptığı bildirilen A.B'nin gözaltına alındığı öğrenildi.

Operasyon sonucu, İzmir merkezde 7, Torbalı ilçesinde 2, Tire ilçesinde 1, Antalya'da 2 ve Aydın'da 3 olmak üzere toplam 15 kamu görevlisi, gözaltına
alındı. Mersin'de 8, Çanakkale'de 3, Balıkesir'de 3, Gümüşhane'de 1 Hatay'da 10, Kütahya'da 2,Eskişehir'de 1, Düzce'de 1 kişi gözaltında.

Zanlıların sorgulamalarının ardından adliyeye çıkarılması bekleniyor.