28 Şubat iddianamesinde Çiller ve Akşener 'mağdur'

"Postmodern darbe" olarak da adlandırılan 28 Şubat dönemine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, dönemin hükümet ortağı DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile İçişleri Bakanı Meral Akşener "mağdur" olarak yer aldı.

24 Mayıs 2013 Cuma, 14:47
Abone Ol google-news

Savcılığın, 22 Mayıs'ta Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği iddianamede, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Teoman Rıza Güneri ve Şevket Kazan, kapatılan Refah Partisinin millettekilerinden Şeref Malkoç ve Mehmet Bekaroğlu ile Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen, ancak TBMM'de yemin edemeyen Merve Kavakçı, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 481 kişi "müşteki/mağdur" gösterildi.

Suç tarihinin, "8 Temmuz 1996 ve sonrası" olarak geçtiği iddianamenin "şüpheliler" kısmında, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, emekli Orgeneraller Çevik Bir ve Çetin Doğan ile emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ilk 4 sırada yer aldı.

Öte yandan, Ankara Adliyesinde yan yana bulunan 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkemeleri arasındaki duvar yıkılarak, büyük bir duruşma salonu oluşturuldu. 28 Şubat davasının görüleceği Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kullanacağı salona, ses ve görüntü kaydı yapabilen sistem de kuruldu.