3 yokuş için ihale açıldı, yürüyen merdivenler yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelliler ve yaşlılar için sorun olan yaya yokuşlarına yönelik bir proje hayata geçiriliyor. İBB Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü'nün ihalesine 3 yokuşa yürüyen merdiven yapım işi kondu. Buna göre Salıpazarı'ndan Cihangir'e çıkan 'Enli Yokuşu', Fatih'teki 'Fil Yokuşu Aralığı' ve Eyüp'teki üç sokağı birleştiren merdivenli yokuşa yürüyen merdiven yapılacak.

27 Haziran 2018 Çarşamba, 08:14
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özellikle engelliler ve yaşlılar için büyük sorun olan Megakent’in yaya yokuşlarına yönelik önemli bir projeyi hayata geçiriyor. İBB’nin hazırlıklarını kent genelinde başlattığı ve ihalesini açtığı projeyle yokuşlara yürüyen merdiven yapılacak. İBB Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün İstanbul genelini kapsayan ihalesine şimdilik 3 yokuşa yürüyen merdiven yapım işi kondu.

 Gökkuşağı renklerine boyanıyordu

Habertürk'te yer alan habere göre, 23 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olan ihaleye göre, 3 yürüyen merdivenden biri, Beyoğlu’nda olacak. Salıpazarı’ndan Cihangir’e çıkan “Enli Yokuşu” adlı, beton merdivenli yaya sokağında yürüyen merdiven çalışacak. Meclis-i Mebusan Caddesi’ni İlyas Çelebi Sokağına bağlayan merdivenli yokuş yaklaşık 85 metre uzunluğunda. Beton merdivenleri gökkuşağı renklerine boyanmaya başladığı yakın geçmişte, “Enli Yokuşu” merdivenleri de boyanmış, medyada yer almıştı.

 Biri de Fatih Cibali'ye

İkinci yürüyen merdiven inşaatı, Fatih Cibali’de yapılacak. Şimdi Medipol Üniversitesi olan eski Tekel binasını Zeyrek’e doğru geçince, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan “Fil Yokuşu Aralığı”na yürüyen merdiven konulacak. Atatürk Bulvarı’nı, Fil Yokuşu sokağına bağlayan “Fil Yokuşu Aralığı” yaklaşık 50 metre uzunluğunda.

 Haliç'in batı yamacında

İBB’nin yapacağı üçüncü yürüyen merdiven inşaatı ise Eyüp’te olacak. Bahariye Mevlevihanesi’nin kuzeyinde yer alan merdivenli Neşe Sokak, Ecdat Sokak ile Sayfiye Sokağı birleştiriyor. Haliç’in batı yamacında yer alan Neşe Sokak da yaklaşık 50 metre uzunluğunda.