536 vali ve kaymakam görevden alındı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Türkiye çapında 536 vali ve kaymakamın pasif görevlere çekildiğin belirterek İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

09 Eylül 2014 Salı, 15:07
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu  Türkiye genelinde 536 vali ve kaymakamın görevlerinden alınarak pasif görevlere çekilmesini Meclis'e taşıdı.

Bu kadar büyük çaplı bir görev değişikliğinin bürokrasinin normal işleyişi içerisinde rutin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Tanrıkulu, soru önergesinde bu  bir 'fişleme' çalışması mıdır? diye sordu .

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kararname ile çoğunluğu vali yardımcısı ve kaymakamlardan oluşan 536 mülki idare amiri görevden alınarak pasif görevlere çekildiğini dile getiren Tanrıkulu, bu kadar büyük çaplı bir görev değişikliğinin bürokrasinin normal işleyişi içerisinde rutin kabul edilemeyeceğinin açık olduğunu vurguladı.

Tanrıkulu,  Ala'nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Görevden alınan Mülki İdare Amirlerinin büyük bir bölümünün sicillerinin oldukça iyi olduğu ve içlerinden bir kısmının kamu tarafından başarıları nedeniyle defalarca ödüllendirildiği göz önüne alındığında, 536 kişinin görevden alınma gerekçesi nedir?

-Bu kişiler hakkında Bakanlığınızca açılmış herhangi bir idari soruşturma veya yargı tarafından takip edilen hukuki soruşturma söz konusu mudur?

-Eğer haklarında hukuki soruşturma yoksa, Bakanlığınızın ‘fişleme’, ‘andıçlama’ çalışması yürüttüğü iddiası doğru mudur?

-Görevden alınan kişilerin kaçı, bugün alındıkları görevlerine AKP Hükümetleri tarafından atanmıştır?