64 kişi ölüm sınırında

Açlık grevindeki mahkûmların durumu giderek ağırlaşırken bazı cezaevlerinde ambulans bekletiliyor.

06 Kasım 2012 Salı, 10:01
Abone Ol google-news

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi, anadilinde eğitim ve savunma talebiyle 12 Eylül’de başlatılan açlık grevleri 55. gününü doldurdu. 64 eylemci ölüm sınırına, 80 eylemci ise kritik eşiğe yaklaştı. Gaziantep’te eylemcilere B1 vitamini verilmediği ve psikolojik baskı yapıldığı belirtildi. Siirt ve Ardahan’daki eylemlere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edince olaylar çıktı.

Türkiye’deki 65 cezaevinde yaklaşık 700 tutuklu ve hükümlünün sürdürdüğü açlık grevinde ilk grupta yer alan 64 kişi ölüm sınırında bulunurken ikinci gruptaki 80 kişinin de kritik eşikte olduğu, birçoğunun bedeninde kalıcı hasarların oluşmaya başladığı bildirildi. Bazı cezaevlerinde ise ambulanslar bekletilmeye başlandı. Şırnak Barosu’na bağlı 13 avukat Midyat M Tipi Cezavi’ndeki açlık greviyle ilgili hazırladığı raporda tüm eylemcilerin “baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, dikkatsizlik, kanama, halsizlik, göz kararması, ayakta duramama, konuşmada güçlük çekme” şikâyetlerinin olduğu belirtildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şube Başkanı Avukat İnan Öztürk, “Gerekli şeker, su, tuz ihtiyaçlarını alıyorlar. B-12 vitamini doktor tarafından veriliyor. Ancak beyin fonksiyonlarını diri kalmasını sağlayan B-1 vitaminleri bizim dışarıdan temin etmemizle beraber verilmeye başlandı. Yani b1 vitamini 35. günden itibaren veriliyor. Tutuklulara, ‘Bilinciniz kaybolduğunda ne olacağını biliyor musunuz?’ diyerek baskı uyguluyorlar. Bizlere de bilinç kaybolduğunda zorla müdahale yapacaklarını söylüyorlar. Bir çözüm olacak şimdi olmalı. 1 hafta sonra bilinçler kaybolmaya başladıktan sonra tutsakların bütün yaşamı etkileyecek kalıcı hastalıklar, meydana gelecek” diye konuştu.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Necati Pirinççioğlu, “İktidarı, ölümler gerçekleşmeden taraflar ile diyalog zemini oluşturmaya ve çözüm ortamı yaratmaya davet ediyoruz” dedi.

BDP’nin Siirt ve Ardahan’da açlık grevlerine dikkat çekmek için düzenlediği eylemlere polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Olaylar ara sokaklara yayılırken esnaf kepenk kapattı. Olaylarda gözaltına alınanlar ve yaralananlar olduğu bildirildi.