827 Bosna Hersek yurttaşı tahliye edildi

Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı, 21 Şubat'tan bu yana toplam 827 Bosna Hersek yurttaşının Libya'dan tahliye edildiğini açıkladı.

09 Mart 2011 Çarşamba, 17:51
Abone Ol google-news

Düzenlenen basın toplantısında, Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığının Kriz Ekibi Başkanı Zoran Perkoviç, şu ana kadar gerçekleştirilen 827 Bosna Hersek yurttaşının tahliyesini, Bosna savaşından bu yana organize edilen ''en büyük insancıl operasyon'' olarak niteledi.

Libya'da halen 104 Bosna Hersek vatandaşının bulunduğuna işaret eden Perkoviç, ''Trablus'ta 57, Bingazi'de 18 ve Libya'nın genelinde 29 vatandaşımız bulunduğuna dair bilgimiz var fakat bazıların bu ülkeyi kendi organizasyonuyla terk edecekleri konusunda da bilgi aldık'' dedi.

Perkoviç, Libya'daki olaylarda bir Bosna Hersek vatandaşının da yaralandığını söyleyerek, tahliyeler sırasındaki Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığına sağladıkları yardımlar için, Türkiye, Hırvatistan, Slovenya, Karadağ ve Rusya'ya teşekkürlerini sundu.

Perkoviç ayrıca, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç'in tahliyeler sırasında, Türkiye ile sürekli irtibatta olduğunu ve Türkiye'nin yardımı ile, Sirt'ten gerçekleşen Bosna Hersek vatandaşlarının tahliyesini ''kritik bir an'' olarak niteledi.