9 yaşındaki çocuğa biyonik kol yaptılar

İngiltere’de yaşayan 9 yaşındaki Josh Cathcart, doğundan sağ kolu olmadan dünyaya geldi. İngiltere merkezli bir firma, çocuğa onun için özel olarak biyonik bir kol tasarladı. Biyonik kolunu kullanmaya başlayan Josh Cathcart artık hayatından memnun. Detaylar haberimizde.

24 Ağustos 2015 Pazartesi, 21:33
Abone Ol google-news

Dünyanın en büyük protez üretim şirketlerinden Touch Bionics tarafından 9 yaşındaki bir çocuğa hazırlanan kol, basının büyük ilgisini çekti.

Doğuştan sağ kolu olmadan dünyaya gelen Josh Cathcart bugün 9 yaşında. Bir kolu olmadan günlük hayatında çok sayıda zorlukla karşılaşan Josh Cathcart, fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi artık gülüyor. Biyonik koluyla yemek yiyebiliyor, oyuncaklarıyla oynayabiliyor. Lego’larla oynamayı çok seven küçük kardeşimiz, yeni koluyla Lego’ları tutabiliyor. Pipetleri tutabiliyor, nesneleri sıkabiliyor ve elini yumruk yapabiliyor.

Firma protez el, parmak gibi uzuvları yıllardır zaten yapıyordu ancak bir çocuk üzerindeki ilk çalışmaları bu. Başarıyla sonuçlanan çalışmada küçük kardeşimizin en büyük şikayeti kolun ona ağır gelmesi. Josh’un yaşı düşünülerek kolda bazı desenlerin kullanıldığını görmek gerçekten sevindirici. Kol, hızla gelişen vücuduna bir süre uyum sağlaması için biraz büyük yapılmış. Yaklaşık 9 ay ile 1 yıl kadar süre sonra küçük çocuğun omzu, kola tam anlamıyla uygun hale gelecek. Ardından Josh, büyüdükçe kolunun değişmesi gerekecek.

Xperia Z5’in maketi ortaya çıktı!