AB, Türkiye’de yolsuzlukla mücadeleye 1.8 milyon avro harcayacak

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki yolsuzlukla mücadeleye 1 milyon 800 bin avro harcayacak. Hazırlanan program kapsamında, Türk yetkililere Avrupa etik normları aşılanması ve Türk mevzuatına değişiklik tasarılarının geliştirilmesi öngörülüyor.

31 Ağustos 2017 Perşembe, 23:13
Abone Ol google-news

AB, Türk yetkililere etik temellerini öğreterek Türkiye'deki yolsuzlukla mücadele etmeyi planlıyor. Böyle bir programın AB'ye maliyeti 1.8 milyon avro olacak.

AB'den yapılan açıklamada, "Projenin temel amacı, Avrupa standartlarına uygun olarak yerel makamlardaki yolsuzlukla mücadele ve etik kurallarının uygulanmasına yardımcı olmak" dendi.

Amaca ulaşılması için etik kuralları ve bu alandaki mevzuatla ilgili bir dizi araştırma yapılacak.

"Yolsuzluk olayları için verş tabanı oluşturulacak"

Ayrıca bilinen yolsuzluk olayları için veri tabanı oluşturulacak ve bu olaylar incelenecek. Toplanan bilgi temelinde, rüşvetçiliğe yönelik yasa tasarıları geliştirilecek.

Yerel yetkililer için eğitim turları, kurslar, konferanslar ve devlet memurlarının dikkatini yolsuzluğa çekme amacını taşıyan diğer etkinlikler organize edilecek.

Program, AB üyeliğine potansiyel aday olan ülkelere destek için ayrılan kaynaktan finanse edilecek.

AB, Türkiye'deki benzer projeler için 2020 yılına kadar 4 milyon 450 bin avro harcamayı planlıyor.

Türkiye, bu programın uygulanacağı tek ülke değil. AB aynı amaçla Arnavutluk, Bosna-Hersek, İzlanda, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Makedonya için de para ayıracak.

Bu desteğin temel amacı, AB üyeliği başvurusunda bulunan ülkelere, birliğin değerlerine uymaları ve kademeli olarak birliğin kural, standart, siyaset ve düzenine uygun hale gelmeleri için sosyal, politik ve ekonomik reformları gerçekleştirmeye yardımcı olmak.