ABD Afganistan'a asker gönderecek mi?

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'a yeni Amerikan askerleri gönderilmesi konusundaki kararını birkaç hafta içinde vereceğini söyledi.

13 Ekim 2009 Salı, 20:51
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray'da İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile görüşmesinden sonra gazetecilere, askeri konulardaki kararların önemli olduğunu ve bu kararların Afganistan'daki stratejilerinde gerekli gelişmelerin de yalnızca bir yönünü oluşturduğunu ifade etti.

Baracak Obama, Afganistan'da sivil kapasitenin oluşturulmasının ve bu ülkenin yönetim, tarım, hukuk ve diğer alanlarda gelişmesine yardımcı olmanın önemli bir unsur teşkil ettiğini belirtti.

 

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanamo tutukevinin kapatılması hedefini desteklediklerini belirterek, ülkesinin buradan serbest bırakılacak tutsakları kabul edeceğini bildirdi.

Zapatero, İspanya'nın Irak'taki birliklerini 2004 yılında çekmesinden bu yana ABD'ye yaptığı ilk ziyarette Başkan Barack Obama ile Oval Ofis'te görüştü.

İspanya Başbakanı Obama ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin Guantanamo tutsaklarını kabul edeceğini bildirdi, ancak sayı vermedi.

Obama yönetimi bu yılın başında Madrid'den, Guantanamo'dan 4 tutsak kabul etmesini istemişti. Ancak basında yer alan haberlerde İspanya'nın 3 tutsaktan fazlasını kabul etmeyeceği öne sürülüyor.

ABD-İspanya ilişkileri, Zapatero'nun seçim kampanyasında verdiği sözü yerine getirmek için 2004'te İspanyol askerlerini Irak'tan çekmesinden sonra gerginleşmişti.

İspanya Başbakanı Zapatero Afganistan konusunda da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO'nun Afganistan'daki çabalarına olan desteğini teyit etti.