ABD basını: Obama'nın zaferi

Terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi, ABD gazetelerinin ilk sayfalarını tamamen kapladı.

02 Mayıs 2011 Pazartesi, 15:05
Abone Ol google-news

Washington Post'un ilk sayfası tamamen Bin Ladin öldürülmesi haberine ayrıldı. ''Adalet yerini buldu'' manşetini atan gazetede, manşetin altında da ''ABD güçleri Bin Ladin'i öldürdü'' ifadesini kullandı. Bin Ladin ve Obama'nın resimleri ile Washington'da Beyaz Saray'ın önündeki kutlamadan fotoğraf konulan gazetede, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelere gönderme yapılarak, Bin Ladin'in öldürülmesinin Obama'ya, ''kıta ötesinde derin siyasi karışıklıkların olduğu bir dönemde açık bir zafer kazandırdığı'' belirtildi.

Gazetede yer alan analizde de Bin Ladin'in ölüm haberinin ülkenin gerek iç gerek dış politika konularında derin ayrılıklar yaşadığı bir dönemde gelerek, ulusal birlik anı sağladığı kaydedildi.
Bin Ladin'in öldürülmesinin El Kaide'nin ABD ve dünyadaki diğer ülkelere tehdidini sona erdirmediği ifade edilen analizde, ancak yine de 11 Eylül saldırılarından sorumlu örgütün liderinin öldürülmesinin örgütte büyük bir psikolojik çöküntü yaratacağı belirtildi.
 

 

''Obama, en uzun mutsuzluk dönemi sona erdi"

Los Angeles Times da haberi ''Bin Ladin öldü'' manşetiyle sundu. Gazetenin baş yazısında da Obama'nın Bin Ladin'in öldürüldüğünü açıklamasıyla, Amerikan tarihinde ''en uzun süren, gergin ve mutsuz dönemlerden birini sona erdirdiği'' yorumunda bulunuldu. Gazete, Bin Ladin'in öldürülmesiyle terörizmin sona ermediği ifadesi de kullanıldı.

USA Today'in de manşeti ve ilk sayfası Bin Ladin'in öldürülmesine ayrıldı. Gazete de diğerlerinde olduğu gibi terörle mücadelede sona gelinmediği ve hala devam ettiğini belirtti. Wall Street Journal da ''ABD güçleri Bin Ladin'i öldürdü'' manşeti attı. Obama'nın 11 Eylül saldırılarının intikamının alındığı söylediğini belirten gazete, ''terörün beyninin cesedi denize gömüldü'' ifadesini kullandı. Gazetede, Bin Ladin'in ölümünün ''son dönemde gerginlikler yaşanan ABD ile Pakistan arasındaki dinamiklere ve Afganistan'daki savaşa çarpıcı etkisi olacağı'' yorumunda bulundu.

New York Times da ''Bin Ladin ABD güçleri tarafından öldürüldü'' manşeti attı ve Obama'nın ''adalet yerini buldu'' sözlerine yer verdi.