ABD olayı 'yakışıksız' bulduğunu açıkladı

ABD'den, iptal edilen "Anadolu Kartalı" tatbikatı hakkında açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Crowley, İsrail'in tatbikattan dışlanmasını 'yakışıksız' bulduklarını söyledi.

14 Ekim 2009 Çarşamba, 08:43
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Crowley, Dışişleri Bakanlığı'ndaki günlük basın bilgilendirme toplantısında, İsrail'in "Anadolu Kartalı" tatbikatından dışlanması nedeniyle Türkiye ile İsrail arasında gerginliklerin yaşandığı haberlerinin karşısında zorlandığı göründü.

Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine "Tatbikatın ertelendiğini sanıyorum" karşılığını veren Crowley, şunları söyledi:

"Tatbikat ertelendi, sanıyorum. Bir Türk kararının olduğuna inanıyorum. Bir hükümetin katılmaya davet edilip daha sonra son dakikada çıkarılıp çıkarılmadığı meselesine gelince, herhangi bir ülkenin, bunun gibi bir tatbikattan son dakikada çıkarılmasının yakışıksız olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"Ve bu olayda böyle mi oldu?" sorusuna "Bildiğim kadarıyla" yanıtını veren Crowley, "Ve bu ülke gerçekten İsrail miydi?" yönündeki diğer bir sorunun karşısında da "evet" dedi.

 

"Türk-Ermeni protokollerinin onaylanacağını umuyoruz"

Bu arada Crowley, Türk-Ermeni ilişkileri konusundaki bir soru üzerine Zürih'te imzalanan protokollerin iki ülke parlamentolarca onaylanacağı umudunu dile getirdi. Crowley "İmzalanmasından sonra parlamentolarca onaylanacağını, sınırların açılması ve ilişkilerin normalleşmesine doğru ilerlenebileceğini umuyoruz" şeklinde konuştu.