ABD'den Çin'e "alaycı tweet" özrü

ABD Savunma İstihbarat Örgütü (DIA), G20 zirvesine katılmak için Çin'in Hangzhou kentine giden ABD Başkanı Barack Obama'nın havaalanında özensiz bir şekilde karşılanması üzerine resmi Twitter hesabından attığı 'Klasik Çin zarafeti' şeklindeki alaycı tweet'i için Twitter üzerinden özür diledi.

06 Eylül 2016 Salı, 12:40
Abone Ol google-news

ABD Savunma İstihbarat Örgütü (DIA), G20 zirvesine katılmak için Çin'in Hangzhou kentine giden ABD Başkan Barack Obama için havaalanındaki karşılama töreninde kırmızı halı serilmemesi ve yüksek merdiven getirilmemesi üzerine resmi Twitter hesabından alaycı bir tweet atmıştı.

"Klasik Çin zarafeti" ifadesinin kullanıldığı tweet'te, ABD'nin The New York Times gazetesinde "Başkanlık uçağının Çin'e inmesinin ardından kızgın sözler ve tuhaf sürprizler" başlığıyla yayınlanan makalenin de bağlantısı paylaşılmıştı. 

Sputnik'in aktardığına göre, ABD Savunma İstihbarat Örgütü, ertesi gün alaycı tweet'ini silerek Çin'den özür dilediğini belirten yeni bir tweet attı. Örgütün paylaştığı tweet'te şu ifadeler kullanıldı: "Dün erken saatlerde bir gazete haberinden bağlantı verilerek atılan tweet, ABD Savunma İstihbrat Örgütü'nün resmi görüşlerini yansıtmamaktadır. Özür diliyoruz."

Çin'den Obamaya "kasıtlı" hata