ABD'den İran’a yeni yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, İran’a yeni yaptırımlar getirildiği belirtildi.

16 Ekim 2018 Salı, 21:10
Abone Ol google-news

İran'la nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından ülkeye çok sayıda yaptırım uygulayan ABD Başkanı Donald Trump bu kez, İran Devrim Muhafızlarının Besiç milislerini destekledikleri gerekçesiyle İran’daki 20 şirket ve bankaya yaptırım kararı açıklandı.

<haber-dikey:1111308,1102866,1111203>

LİSTEDE BÜYÜK BANKALAR YER ALIYOR

ABD Maliye Bakanlığı'nın yaptırım listesinde Mellat gibi büyük bankaların yer alması dikkat çekti. Maliye Bakanlığı, bankayı 'iç ve dış saldırganlık amacıyla temettü, faizsiz ödünç para ve kredi şeklinde her yıl milyonlarca dolar' aktarmakla suçladı.

Bakanlığın yaptırım listesine ayrıca İran Devrim Muhafızları ile bağlantısı olduğu ileri sürülen şirketlere finansal ve teknik desek sağlayan Parsian Bank, Sina Bank ve Bahman Group gibi bankalar da alındı.

ABD Maliye Bakanlığı’nın, finansmanın Mehr Eqtesad Bank üzerinden de sağlandığını tahmin ettiği öğrenildi.

ABD’nin yaptırım listesine büyük üretici şirketler ve yatırım şirketleri de bulunuyor.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Sputnik'te yer alan habere göre, Beyaz Saray’dan üst düzey bir kaynak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yeni yaptırımların İran’ın milyarlarca dolarlık varlıklarının bloke edilmesini sağlayacağını belirtti.

ABD'li yetkili, Besiçlerle bağlantılı kurum ve şirketlerin hedef alınmasını İranlı milis gücünün çocuk asker kullandığı iddiasıyla da gerekçelendirdi.