ABD'den S-400 uyarısı: F-35'leri vermeyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemlerini alması halinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

26 Haziran 2018 Salı, 19:11
Abone Ol google-news

Türkiye ile ABD arasında S-400 gerilimi sürüyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye'nin Rusya ile S-400 hava savunma sistemi anlaşmasını uygulaması durumunda Ankara'ya ağır yaptırımlar getireceklerini söyledi.

ABD'den Türkiye'ye S-400 Tehdidi: 'Düşmanlarımıza Karşı Uygulanan Yaptırımları Getiririz'

Sputnik'in haberine göre, ABD Dışişleri'nin Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alınmasıyla ilgili Türkiye'yi bir kez daha tehdit etti.

 ''Türkiye'ye S-400'ler almasının sonuçları olacağını net biçimde ilettik"

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesinde konuşan Wess Mitchell, ''Türkiye'ye S-400'ler almasının sonuçları olacağını net biçimde ilettik. ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımlar getireceğiz'' dedi.

 "F 35 alımını durdurabiliriz"

Ankara'nın S-400 alması halinde ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle F-35 5. nesil savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatını engelleyebileceklerini belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı, ''Ulusal güvenil kaygıları dahil belli şartlar altında F-35 teslimatını durdurmamıza izin veren yasal yetkiye sahip olduğumuza inanıyoruz'' diye konuştu.

 Türkiye'nin S-400 alması halinde ikili ilişkilerin zora gireceği uyarısı da yapan Mitchell, Rus füze savunma sistemleri satın alınması halinde Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri yeniden canlandırmanın zor olacağını söyledi.

 Türkiye ve ABD'nin de aralarında bulunduğu dokuz ülkenin katkılarıyla geliştirilen F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının dondurulmasına dair ABD Kongresi'nde girişimler hayata geçerken, Türki...

 "Türkiye ile ilişkilerde öncelikli amacımız S-400 alımının önüne geçmek"

Türkiye ile ilişkilerde öncelikli amaçlarından birinin Ankara'nın S-400 almasının önüne geçmek olduğunu belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı, şunları söyledi:

 ''Türkiye'deki en önemli kaygılarımız, tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson ve diğer ABD vatandaşlarıyla ABD Büyükelçiliği'nin Türk çalışanlarının serbest bırakılması, Ankara'nın Rus S-400 sistemlerini almasının engellenmesi, Suriye'nin kuzeyindeki durumun istikrara kavuşması için sahadaki güçlerimiz ve partnerlerimizle ilgili geçici anlaşma yapılması ve IŞİD'in geri dönüşünün engellenmesi.''