'Açlık grevinde pazarlık yapılmadı'

Avustralya'nın Melbourne kentinde temaslarda bulunan BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, açlık grevleri sürecinde herhangi bir pazarlık yürütülmediğini söyledi.

24 Kasım 2012 Cumartesi, 12:32
Abone Ol google-news

Barış ve Demokrasi Partisi ( BDP ) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , bazı cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdirilmesiyle ilgili, "en büyük kazanç insanların yaşamını yitirmeden açlık grevlerinin sona ermesi" dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Avustralya 'nın Melbourne kentine gelen Demirtaş, Melbourne Pascoe Vale semtinde bulunan "Victoria Kürt Derneği"nin açılışını yaptı.
Demirtaş, Türkiye 'de demokrasi olmasından büyük bir mutluluk ve heyecan duyacaklarını belirterek, "Ancak ülkemizdeki gerçeklerin bilinmesinde de en azından Türkiye'de sorunların çözümünü kolaylaştıracak bir pencere, bir perspektif ile bakılmasında da biz yarar görüyoruz. O nedenle de hem burada Türkiye;den gelen toplumun yaşadığı sorunları kendileri ile konuşacağız, aynı zamanda Türkiye'de muhalefet olarak sorunların çözümüne nasıl baktığımızı paylaşacağız" diye konuştu.

Demirtaş, hapishanelerde sürdürülen açlık grevlerinin "bir pazarlık ve elde edilen haklar sonucunda mı sona erdiği" konusundaki soruya ise "Türkiye'de de belirttim. Bir pazarlık söz konusu değil ama bir kamuoyu yaratma, duyarlılık yaratma, sorunların çözümü konusunda bir tartışma yaratma açısından ben etkili olduğunu düşünüyorum. En büyük kazanç insanların yaşamını yitirmeden açlık grevlerinin sona ermesi" ifadelerini kullandı.