Adilcevaz'ın aydınlar beldesinde sel baskını

Bitlis'in Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar beldesi sel baskınına uğradı. Sel baskını nedeniyle içme suyu şebekelerinin, belde merkezi ve mahalle yollarının, tarım arazilerin, ahırların ve istinat duvarlarının zarar gördüğü bildirildi.

19 Haziran 2009 Cuma, 20:52
Abone Ol google-news

Aydınlar Belde Belediye Başkanı Bahattin Alageyik, yaptığı açıklamada, beldeden geçen iki dere yatağının yağışlar sonucu taşmasıyla beldenin su altında kaldığını söyledi. Alageyik, şu bilgileri verdi: ''Yaşanan sel nedeniyle beldemiz adeta çamur deryasına döndü. Beldemizde büyük bir hasar meydana geldi. Süphan Dağı'nın eteğinde bulunan Kışkılı ve Budaklı mahalleleri, dağdan gelen yağmur sularının altında kaldı. Üst mahallelerimize ulaşamıyoruz. Çok tehlikeli. Vatandaşlarımızı sel baskının olduğu alanlardan uzaklaştırdık. Vatandaşlar panik içerisinde. Gece olduğu için hasar tespitini yapamıyoruz. Fakat gereken çalışmalarımızı yürütüyoruz.''

Sel baskını nedeniyle içme suyu şebekelerinin, belde merkezi ve mahalle yollarının, tarım arazilerin, ahırların ve istinat duvarlarının zarar gördüğünü vurgulayan Alageyik, beldede büyük zararın olduğunu ve bu nedenle bir kriz masasının oluşturulması gerektiğini bildirdi.
Belediyenin bütün iş makineleriyle çamurları temizlemeye ve kanalları açmaya çalıştığını belirten Alageyik, gece karanlığının çalışmalarının istenilen derecede yürütülmesini engellediğini bildirdi. Alageyik, ''Kışkılı ve Budaklı mahallerimizden hayvanların telef olduğuna dair bilgi geldi. Doğru olup, olmadığını bilmiyoruz. Ekili tarım arazilerimiz, buğday tarlalarımız ve yoncalarımız büyük zarar gördü. Hasar tespitinin yapılması ve zarar gören vatandaşların zararlarının karşılanması gerekiyor. Devletin acil olarak bize destek sunmasını istiyoruz'' diye konuştu.