'Adıyaman'da 74 çocuk, 14 memurun tacizine uğradı... İddianameyi okusanız kusarsınız'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı genel kurulda istifa çağrısı yaptı. Yarkadaş, "74 çocuk okullarda tacize uğruyorsa; orada bir dakika dahi oturmamanız gerekir. Ya bunun sorumluluğunu üstlenin istifa edin ya da çıkın gerçekleri anlatın'' dedi.

24 Kasım 2016 Perşembe, 12:35
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın getirdiği kanun tasarıları üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "AKP iktidarı geçmişten hiç ders almadığını bir kez daha gösteriyor. Öğrencilere yönelik özel barınma hizmeti veren yurtlarda sosyal demokrat belediyelerin inisiyatifi yok ediliyor. Yurtlar, FETÖ'den alınıp METÖ'ye verilmek isteniyor'' diye konuştu. Yarkadaş, tüm bakanlıklarda Fethullahçıların yerine Menzilcilerin ikame edildiğini de dile getirdi.

'HİÇ DERS ALMIYORSUNUZ'

Yoksul ailelerin devlet eliyle tarikatlara teslim edilme politikasının sürdüğünü belirten Yarkadaş, ''Bu politikanın,  hangi tür acılara yol açtığını geride kalan yıllar içinde gördük. İktidar bunlardan hiçbir ders almadığı gibi yanlış politikasını sürdürüyor. Bu kurumlarda çocuklar yine korumasız, yine hiçbir şekilde denetime tabi tutulmayan şartlarda yaşamaya ne yazık ki devam edecekler'' dedi.

OKULLARDAKİ TACİZİ HATIRLATTI

Adıyaman ve çevresinde son bir ayda okullarda yaşanan ve birçok öğrencinin mağduriyetine yol açan tacizi de gündeme getiren Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Bakan, çok değil, daha yirmi gün önce, sizin sorumluluğunuzda olan okullarda,  Adıyaman'ın merkezinde, Gerger ilçesinde,  Adıyaman Bir Aralık Orta Okulu'nda, 15 Temmuz Şehitler Lisesi ve Adıyaman Gerger İmam-hatip Lisesi'nde tam 74 çocuk 14 kamu görevlisi tarafından tacize uğradı. Cumhuriyet Halk Partisinin ısrarlı çabaları sonucu 13 kamu görevlisi açığa alındı, bir müstahdem tutuklandı. Bu çocuklar, yasak olmasına rağmen müstahdemle aynı yatakhanede yatırıldı. Bu çocuklar,  bazı öğretmenlerin tacizine maruz kaldı ve  hiçbirine biz bu konuyu gündeme getirene kadar psikolojik bir destek verilmedi. ''

TACİZ DOSYASININ ÖSTÜ ÖRTÜLÜYOR

CHP'li Yarkadaş, genel kurulda kendisini izleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a dönerek sözlerine şöyle devam etti:

"Eğer  üzerinde durduğunuz bu yasa çıksaydı, belki de o çocukların bazılarını evlendirmek isteyecektiniz. Bizim bu konuyu kamuoyunun gündemine getirmemizle birlikte iddianame hazırlandı. İddianame bugün Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Gerger ve  Adıyaman'ın merkezindeki taciz sadece 20 çocukla sınırlandırıldı. Oysa ki ifadesine başvurulan çocuk sayısı 74. Ne oldu da bu 54 çocuk, bir anda dosyadan çıkarıldı.''

BAKANA DÖNEREK 'İSTİFA ET' DEDİ

İktidarın okullarda yaşanan tacizler karşısında sorumluluğu olduğunu belirten Yarkadaş, ''Bakanlığınıza bağlı okullarda 74 çocuk tacize uğruyorsa orada bir dakika dahi oturmamanız gerekir. Ya bunun sorumluluğunu üstlenin, istifa edin ya da Adıyaman'da ne oluyorsa çıkın gerçekleri bu topluma anlatın'' dedi.

'OLAN BİTENİ OKUSANIZ KUSARSINIZ'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, çocukların taciz edilmesine ilişkin iddianameyi okuduğunu belirttikten sonra, genel kurul sıralarına dönerek şöyle seslendi:  

"Bu ülkenin çocukları okulda tacize uğrar, yurtlarda tacize uğrar, müstahdemle aynı yatakhanede yatırılmak zorunda bırakılır... Ve burada anlatamayacağım, bakın, altını çizerek söylüyorum;  anlatamayacağım muamelelere maruz kalırlar. Bir gazeteci olarak Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki iddianameye ulaştım. Emin olun, bir parça vicdanı olan o iddianameyi okuduğunda  kusar arkadaşlar kusar...  Ne yazık ki; bunu söylemek zorundayım. Çocuklara yapılan muameleleri gördüğünüzde emin olun kusarsınız. Biraz sonra Sayın Bakan bunların iddia olduğunu söyleyip geçiştirecek ve ne oluyorsa o çocuklara olacak.''

'AYDINLARDAN İNTİKAM ALIYORSUNUZ'

Yarkadaş, konuşmasında Grup Yorum üyelerinin tutuklanması ile Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan'ın tutukluluğunun devamına da değindi. Yarkadaş, alkışlarla kesilen sözlerini şöyle tamamladı:  
    
"Biz, "O çocuklara kirli eller uzanmasın" derken ne yazık ki o kirli elleri uzatanlar dışarıda istedikleri gibi rahatça dolaşıyor. Ama, elleri sadece gitara, saza, flüte, kavala uzanan Grup Yorum üyeleri bu gece yine tutuklanıyor. Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan'ın tutukluluğu haksız bir biçimde devam ettiriliyor. 74 çocuğun başına gelenlerden hesap soramayanlar bu ülkenin aydınlarından, yazarlarından, sanatçılarından olağanüstü hâl adı altında âdeta intikam alıyor.''?