Adli Tıp: 12 yaşındaki Nihat av tüfeğiyle vurulmuş

Cizre'de kafasından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın otopsi raporu bir günde hazırlandı. Raporda, çocuğun kafasından Emniyet Müdürlüğü envanterinde bulunmayan av tüfeği mermisi çıktığı belirtildi. Raporda, Kobani'ye destek eylemleri sırasında "av tüfeği bayilerinin yağmalandığı"nın söylenmesi dikkat çekti.

15 Ocak 2015 Perşembe, 19:26

Cizre'de çarşamba akşamı kafasından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın otopsi raporuna Al Jazeera Türk ulaştı. Raporda şu ifadeler yer alıyor:

"Saat 15:45 sıralarında devlet hastanesine getirilen 2003 Cizre doğumlu Nihat Kazanhan isimli çocuk nasıl olduğu tespit edilemeyen bir şekilde kafa kısmından aldığı yara sonucu hayatını kaybetmiştir. Şahsın cenazesi otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş, yapılan incelemede şahsın kafasından 5 cm ebadında sert bir plastik parça çıkmıştır. Polis Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan inceleme sonucunda ölen şahsın kafasından çıkan parçanın; bir adet roket şeklindeki plastik tapa, 12 numara av fişekleri içerisinde bulunan tapalara ait olup, yivsiz-setsiz av tüfeği ile atılmış olduğu tespit olunmuştur."

RAPORDAKİ İLGİNÇ VURGU

Otopsi raporunda, bu tür av tüfeklerinin PKK tarafıdan kullanıldığı, Emniyet envanterinde bu tür silahların olmadığı vurgusu yapıldı. Ayrıca Kobani'ye destek eylemleri sırasında "av tüfeği bayilerinin yağmalandığı" söylendi.

"Emniyet müdürlüklerimiz ve Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğümüz kuvvesinde bu tür bir silah ve malzemesi bulunmamaktadır. Ancak bölge yerleşim bu tür av tüfeklerinin ve malzemelerinin örgüt mensupları ve müzahir kitle tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı bilindiğinden bahse konu şahsın ölümüne sebep olan nesnenin bu kesimin faaliyetleri esnasında kullanılan bir silahtan kaynaklandığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Ayrıca 6-8 Ekim olaylarında av bayilerinin yağmalandığı kayıtlarımızda mevcut olduğundan bu iş yerlerinden yağmalanan fişeklerin kullanılmış olduğu kuvvetle muhtemeldir."

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ yaptığı açıklamada, "Orada polis hiçbir şekilde gaz ya da silah kullanmamıştır" demişti. 

GÖRGÜ TANIKLARI POLİSİ SUÇLAMIŞTI

Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ise çocuğun polis tarafından vurulduğunu savunmuştu. Bazı görgü tanıkları da, hiçbir eylem olmadığı halde polis ekip araçları geçerken çocuklara doğru gaz bombası atıldığı ve ardından silah sesi duyulduğunu söylemişlerdi.