Adli Tıp 'tecavüz cezası'nı değerlendirdi

Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Dr. Ümit Biçer, tecavüz ve cinsel istismara ağır cezalar getiren teklifin, sorunun ceza sorunsalı içine hapsedildiğini düşündürdüğünü belirterek, ''Bu durum, şiddeti ve istismarı önlemede bir kısır döngünün oluşmasına ve çıkmaza girmesine yol açacaktır'' dedi.

06 Nisan 2011 Çarşamba, 11:03
Abone Ol google-news

''Tecavüz ve Cinsel İstismara Ağır Cezalar Getiren Teklif''e ilişkin, İstanbul Tabip Odası'nda düzenlenen basın toplantısına, Türkiye Psikiyatri Derneği, İstanbul Tabip Odası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve Adli Tıp Uzmanları Derneği katıldı.

Dernekler adına basın bültenini okuyan Biçer, küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmediği, bireyin en güvenli hissetmesi gereken ev ortamında şiddet ve istismarın yaşanmadığı, her geçen gün giderek artan çocuğa yönelik cinsel istismarın gerçek olmaktan çıktığı, kadın cinayetlerinin kader olmadığı bir ülke ve dünya yaratmak için çabalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Biçer, Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve istismarın boyutlarının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, çocukların ve kadınların cinsel şiddetin giderek daha trajik sonuçları ile karşı karşıya bırakıldığını kaydetti.

Şiddet ve istismarın yalnızca ceza ile engellenemeyeceğini belirten Biçer, sosyal, ekonomik, siyasal, kültürel ve hukuksal bütünlük içinde ele alınması gerektiğinin unutulmamasını ifade etti. Biçer, ''Yasa teklifinde önerilen değişiklikler, sorunun ceza sorunsalı içine hapsedildiğini düşündürmektedir. Bu durum, şiddeti ve istismarı önlemede bir kısır döngünün oluşmasına ve çıkmaza girmesine yol açacaktır'' dedi.

Dr. Ümit Biçer, düzenlemelerin, mağdurları korumak bir yana, güncel siyasi beklentiler ve kişilere göre düzenlenmiş yasal mekanizmalarla, şiddet ve istismar mağdurları için travmanın yeniden yaşatılması anlamına geldiğini bildirerek, ''Yapılan düzenlemeler, mağdurları korumak, şiddet ve istismarı önlemek yerine yaşanan travmaların küllenmemesine yol açacaktır'' diye konuştu.

Kamuoyunda yoğun biçimde tartışılan kimyasal kastrasyon ile ilgili düzenlemenin, ciddi sıkıntılar içerdiğini anlatan Biçer, söz konusu işlem ancak tedavinin bir aşaması olarak belirlendiği ve kişinin onayının bulunduğu koşulda gerçekleştirilebileceğini söyledi.
Biçer, ''Uzun yıllardır kadına yönelik şiddeti ve çocuklara yönelik istismarı önlemek, mağdurlarının yaralarını sarmak konusunda toplumsal sorumluluk hisseden meslek örgütleri olarak, cezaları ağırlaştırarak çocukları cinsel istismardan korumayı hedefleyen bu düzenlemenin uygulamalarının tam tersi biçimde sonuçlanacağı kaygısı duymaktayız'' dedi.