Adliye çalışanlarından maaş zammı eylemi

Büro Emekçileri Sendikası'na (BES) bağlı adliye personeli, hakim ve savcılara yapılacak maaş zammından adliye çalışanlarının yararlanamaması nedeniyle adliye önünde eylem yaptı.

17 Eylül 2014 Çarşamba, 14:07
Abone Ol google-news

İstanbul Adalet Sarayı'nın 'B' kapısının karşısında merdivenlerde bir araya gelen yaklaşık 50 kişilik adliye personeli,"Adalet Bakanlığı'ndan ücrette adalet istiyoruz" yazılı pankart açtı. "Direne direne kazanacağız" ve "Yargıda adalet istiyoruz" şeklinde slogan atan grup adına basın açıklamasını okuyan BES İstanbul 2. No'lu Şube Kadın Sekreteri Ayşe Özkan, hükümetin hakim ve savcıların ekonomik ve özlük haklarıyla ilgili yaptığı düzenlemeye dikkat çekerek, savcı ve hakimlerin maaşlarına bin 155 TL zam yapılacağını hatırlattı.
 
" YARGI PERSONELİ 15 BİN HAKİM VE SAVCIDAN İBARET GÖRÜLMÜŞ, 54 BİN YARGI EMEKÇİSİ YİNE YOK SAYILMIŞTIR."
Açıklamada, "Sendikamız yaptığı açıklamada, yargı personelini hakim ve savcılardan ibaret gören anlayış eleştirilmiş, yargı emekçilerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ifade edilerek, yapılacak düzenlemenin tüm yargı emekçilerini kapsayacak içerikte yapılması gerektiği ifade edilmiştir. Kendi yargısını oluşturmaya çalışan AKP ve Adalet Bakanlığı'nın attığı adım yapacağı uygulama HSYK seçimleri öncesinde hakim ve savcılara sunulan düpedüz siyasi rüşvettir. Yargı personeli 15 bin hakim ve savcıdan ibaret görülmüş, 54 bin yargı emekçisi yine yok sayılmıştır. Yargı hizmeti bir bütündür ve ekip işidir. Yargı hizmeti zabıt katibiyle, mübaşiriyle, yazı işleri müdürüyle, teknisyeniyle, psikolog, adli sicil memuru, hakim ve savcısıyla bir bütündür. Siyasi iktidarı ve adalet bakanını son kez uyarıyor ayrımcı uygulamadan geri adım atmaya çağırıyoruz" denildi.