Afganistanda saldırılar: 7 ölü

Afganistan'ın Kandahar ve Host kentinde ve düzenlenen saldırısılarda 7 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

22 Haziran 2009 Pazartesi, 06:46
Abone Ol google-news

Afganistan'da Kandahar'da düzenlenen intihar saldırısında 3 Afgan askeri öldü. Alınan bilgiye göre, bir otoyoldaki köprüde rutin bomba kontrolü görevini yapan konvoya bomba yüklü araçla düzenlendi. Saldırıda 5 askerle iki sivilin de yaralandığı belirtildi.

Ülkenin doğusunda da bir silah deposundaki patlamada 6 yaşındaki bir çocuk öldü, 20 kişi yaralandı. İsyancılardan toplanan silah ve mühimmatın saklandığı Celalabad kentinin dış kesimlerindeki mağaralardaki patlamaya neyin sebep olduğu bilinmiyor.

Ayrıca Afganistan'ın güneydoğusundaki Host kentinde meydana gelen iki şiddetli patlamada 4 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Host polis şefi Abdul Kayum Bakizoi, basına yaptığı açıklamada, patlamalardan birinin bir hükümet binasının dışında meydana geldiğini belirtti.

Patlamalar sonucu ölen ve yaralananların tamamının sivil olduğunu kaydeden Bakizoi, patlamaların kaynağının henüz bilinmediğini söyledi. Bu patlamaların, Taliban militanlarınca Kandahar vilayetinde düzenlenen ve 3 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırısından saatler sonra meydana geldiğine dikkat çekiliyor.