Ağca'nın tahliyesi yankı yarattı

Mehmet Ali Ağca'nın Ocak ayında tahliye edilecek olması, Batı'da yankılandı. The Times gazetesi, Ağca'nın başlıca arzusunun serbest kalır kalmaz Papa 2. John Paul'un mezarı başında dua etmek olduğunu iddia etti.

08 Aralık 2009 Salı, 11:58
Abone Ol google-news

The Times gazetesi, Roma kaynaklı haberinde Papa 2. John Paul'a öldürme girişiminde bulunan ve Abdi İpekçi cinayetinden dolayı 28 yılı İtalyan ve Türk cezaevlerinde geçirdikten sonra 18 Ocak'ta Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edileceğine dikkat çekti.

Mehmet Ali Ağca'nın başlıca arzusunun serbest kalır kalmaz Papa 2. John Paul'un mezarı başında dua etmek olduğu yönündeki haberleri aktaran gazete, Ağca'nın iki yıl önce Hrıstiyanlığa geçtiğini açıkladığını, Mayıs ayında da "Serbest kaldıktan sonra, Vatikan'da, St. Peter meydanında Papa Wojtyla'yı vurduğum yerde, tüm dünyanın medyası önünde baptizm olmak istiyorum" sözlerini sarfettiğini de kaydetti.

Ağca'nın temsicilerinin kitap anlaşmaları ve bir Amerikan tv kanalı ile özel bir söyleşi müzakere ettikleri bilgilerine dikkat çeken gazete, Ağca'nın söyleşi için 2 milyon dolar alacağının söylendiğini de yazdı.


"Teröristler ve katiller zengin yıldızlar haline gelmemeli"

The Times, İtalya'nın eski Haberleşme Bakanı, merkez sağ politikacı Maurizio Gasparri'nin açıklamasını da yer verdi. Gasparri "Bir suçluyu böyle zenginleştirmek utanç verici. Teröristeler ve katiller, sessiz kalmalı, zengin yıldızlar haline gelmemeli" diye tepkisini gösterdi.