Ağrı Dağı'nda Perrot anısına tırmanış

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Ağrı Dağı'na ilk tırmanan Estonyalı dağcı Prof. Dr. Wilhelm Perrot anısına düzenlenen tırmanış başladı.

05 Ekim 2009 Pazartesi, 08:56
Abone Ol google-news

İlçe kaymakamlığı önünde toplanan dağcılar araçlarla 2 bin 100 metreye kadar çıkacak. Dağcılar, ilk kamp yerinden 3 bin 200 metreye tırmanarak kampa girecek. 3 bin 300 metrede sabahlayacak olan dağcılar, daha sonra 4 bin 200 metredeki kampa ulaşacak ve gece durmadan 5 bin 137 metreye ulaşarak zirve yapacak. Toplam 5 gün sürecek olan zirve tırmanışına, İzmir, Bursa, Trabzon, Ankara, Doğubayazıt, İran ve Estonya'dan toplam 60 dağcı katılıyor.

İzmir'den tırmanışa katılan İlknur Takan, ''Ülke dağcılığının gelişmesi için Estonya grubunu yalnız bırakmadık ve onlarla bu zorlu tırmanışı gerçekleştireceğiz'' dedi. İranlı dağcılar ise Türkiye'nin dağcılık konusunda gelişen ve geliştirilen bir turizm kaynağına sahip olduğunu, Ağrı Dağı'nın ise çok büyüleyici olduğunu söyledi. Estonyalı dağcı Wilhelm Perrot'un, Ağrı Dağı'na 9 Ekim 1829'da gerçekleştirdiği tırmanışla ilk zirve yapan dağcı olarak tarihe geçtiği bildirildi.