Ahmedinejad: İran ve Türkiye birlikte hareket ediyor

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Türkiye'nin bölgede ve dünyada yapıcı görevler için birbirinin yanında yer aldığını söyledi.

29 Nisan 2010 Perşembe, 07:02
Abone Ol google-news

Ahmedinejad, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım'ın güven mektubunu kabulde yaptığı konuşmada, iki ülkenin bölge, İslam alemi ve dünyadaki konumlarına değindi.
İki ülke halkları ve devletlerinin kalkınma, güvenlik ve refahta birbirinin yanında yer aldığını kaydeden Ahmedinejad, ''Tahran ve Ankara'nın, tarihi ortak ilgileri ve çıkarları var'' dedi.

''İran ve Türkiye, dünyada yapıcı görevler için birlikte hareket ediyor'' ifadesini kullanan Ahmedinejad, ''Bölgede emniyetin sağlanması ve dünyadaki yeni düzene olumlu katkıları açısından ortak hareket edilmesi iki ülkenin en önemli görevidir'' diye konuştu.
İki ülkenin İslam dünyasındaki rolleri ve etkilerinden dolayı çekim merkezi olarak görüldüğünü belirten Ahmedinejad, ''İran ve Türkiye, uluslararası konularda da birbirine çok yakın görüşlere sahipler'' dedi.

Ahmedinejad, ilişkilerin daha da geliştirilmesinde iki ülkenin büyük potansiyellere sahip olduğunu belirtti ve ''Bu alanda yapılan önemli anlaşmalar hayata geçirilmeli. İlişkilerin en üst seviyeye çıkarılmasında bizim açımızdan hiçbir sınırlama söz konusu değil'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da konuşmasında, Türkiye ve İran'ın çok sayıda ortak değere sahip olduğunu belirtti. İran'ın bölge ve dünyadaki konumuna değinen Yardım, İran ile ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesine önem verildiğini söyledi.

 

Ahmedinejad ABD yolcusu

Öte yandan; BM'de gelecek hafta nükleer silahların yayılmasının önlenmesi antlaşmasının gözden geçirme toplantıları başlayacak.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın toplantılara katılmak amacıyla bugün ABD makamlarına vize başvurusunda bulunduğu bilgisini aldıklarını söyledi.

BM'de 3-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacak toplantılar sırasında, daha önce İran'ı Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin başkanlığında bir heyetin temsil edeceği belirtilmişti. BM kulislerinde NPT antlaşmasına uymamakla suçlanan İran'ın lideri Ahmedinejad'ın büyük bir olasılıkla vize alıp ABD'ye geleceği ve toplantılara katılacağı konuşuluyor.

Bu arada İran'ın nükleer programına yönelik BM Güvenlik Konseyi'nin 4. kez yaptırım kararı almasını isteyen ABD ile Güvenlik Konseyi'nin diğer daimi ülkeleri (Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin) arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Kulislerde tarafların henüz kendi aralarında bir metin üzerinde uzlaşamadıkları belirtiliyor.