Akıncı davası ‘Öksüz’ başlıyor

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanığın yargılanmasına yarın Sincan Cezaevi’nde başlanacak.

30 Temmuz 2017 Pazar, 21:40
Abone Ol google-news

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanığın yargılanmasına yarın Sincan Cezaevi’nde başlanacak. Firari Adil Öksüz’ün yokluğunda başlayacak duruşmada sanıklar, duruşma salonuna, çatı davada olduğu gibi halkın önünden tek sıra halinde geçirilerek getirilecek.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülecek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, “sivil imam”lar oldukları belirtilen Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek ile uçaklarıyla çeşitli noktaları bombalayan pilotların da aralarında bulunduğu sanıkların yargılanacağı davada, duruşmalar 29 Ağustos’a kadar Sincan Cezaevi’ndeki duruşma salonunda devam edecek. Darbe girişiminin yönetildiği ve darbenin kilit isimlerinin yer aldığı Akıncı Üssü’ndeki olaylara ilişkin davanın bir numaralı sanığı FETÖ elebaşı Gülen, iki numaralı sanığı Öksüz, üç numaralı sanığı ise Batmaz olarak gösterildi.

Yargıçtan inceleme

Mahkeme Başkanı Giray, yargılama başlamadan önce Sincan Cezaevi kampusundaki duruşma salonunda incelemelerde bulundu. Duruşma salonunda sanık yakınları için ayrılan bölüme sayıları çok olduğu için müştekiler oturacak. Salona az sayıda sanık yakını da alınacak. Duruşmanın güvenliği için Sincan Cezaevi Jandarma Taburu ile Ankara İl Jandarma Komutanlığı’ndan jandarma personeli görev alacak. Cezaevi taburundan 550 personel, Ankara İl Jandarma Komutanlığı’ndan 250’si komando, 330’u da jandarma olmak üzere 1130 jandarma personeli, duruşma salonu ve çevresinde görev yapacak.

Sanıklar teşhir edilecek

Sanıklar duruşma salonuna cezaevi bahçesinden tek sıra halinde yürütülerek getirilecek. Yürüyüş sırasında FETÖ’nün “sivil imamları”ndan, Akıncı Üssü’nden darbe girişimini yönettikleri belirtilen Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek ve Harun Biniş, ön sıralarda yer alacak. “Sivil imam”lardan sonra yürüyüş sırasında eski asker sanıklar yer alacak. Jandarma, salon dışında da hava savunma sistemleri, keskin nişancılar, bomba arama ve asayiş köpekleri, TOMA ve zırhlı araçlar, drone ve plaka tanıma sistemiyle güvenliği sağlayacak.