AKP, Alevilerin yas ayını kutladı!

AKP Avcılar İlçe Başkanlığı, Aleviler Şiiler Caferiler ve Nusayrilerce, yas ve matem ayı olarak bilinen ve 12 gün boyunca oruç tutulan Muharrem ayında, ilçenin bir çok yerine, "Tüm halkımızın Hicri Yılını ve Muharrem Ayını kutlar, hayırlar getirmesini dileriz" yazılı pankart astırdı.

15 Kasım 2012 Perşembe, 21:28
Abone Ol google-news

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Avcılar İlçe Başkanı Bayram Acar ve bir grup partili ile birlikte Avcılar CHP İlçe Başkanlığı yakınındaki bir pankart önünde basın açıklaması yapan Tekin, “Hepinizin bildiği gibi bugün Muharrem ayının başlangıcıdır. 10 Ekim 680 yılında Kerbela’da Yezit tarafından öldürülen İmam Hüseyin ve 71 yakını için yas tutulan ve bu yas vesilesiyle 12 gün oruç tutulan bu ayda Dünya’nın bir çok bölgesinde Aleviler Şiiler Caferiler ve Nusayriler bu elim tarihi olay için yastadırlar” dedi.

İstanbul’da incelemelerde bulunurken Avcılar’da gördüğü bu pankarta inanamadığını ifade eden Tekin, bunun kabul edilemeyecek bir olay olduğunu söyledi. Tekin şöyle devam etti: “AKP zihniyetinin gerçek bir görüntüsüdür. Sayın Başbakanın Bakanlarının Alevilik Aliyi sevmekse ben Aleviyim sözlerinin ne kadar boş ve samimiyetten uzak olduğunu gösteren bu görüntü kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu görüntü bizim tarafımızdan çok önceleri görülen ama makyajla saklanan bir maskenin dışa vurumudur. Bugün yasta olan tüm Alevi vatandaşlarımızın yası Muharrem aylarındaki üzüntülerini ve yaslarını yürekten paylaşıyorum. Hazreti Ali ve oğlu İmam Hüseyinin mazlumluğu direnişin ve adeletin sembolüdür. AKP nin bu dar ayrılıkçı ve inançlara saygısız anlayışını kınıyorum...”

Taksim Meydanı’nın yayalaştırılmasına yönelik partisinin görüşlerini de şöyle özetledi: “CHP’nin Taksim meydanıyla ilgili  düşüncesinin nettir. Yaşalaştırmaya evet, tünel açmalara hayır. Hatta Taksim’de değil, İstanbul’un bir çok bölgesinde yayalaştırılmış meydanların yaratılmasını talep eden bir siyasi partiyiz. Ama yapılaşmalara asla ve asla izin vermeyeceğiz.”