Akşam yazarı:Seçimin 2. galibi Öcalan

Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Ethem Sancak'ın gazetesi Akşam'da, Kurtuluş Tayiz, köşe yazısında seçimin ikinci galibinin Abdullah Öcalan olduğunu yazdı.

13 Ağustos 2014 Çarşamba, 18:01

Kurtuluş Tayiz yazısının bir bölümünde şöyle dedi:

".... Bu sırada bazı liberal ve Kürt dostu kalemler, Kürt mahallesine sürekli "Öcalan'ın yanıltıldığını", "kandırıldığını" empoze etti. Apo'nun "AK Parti'nin STK yetkilisi gibi çalıştığını" öne sürenler bile vardı. Kandil'i süreci bozup tekrar silaha sarılmaya zorladılar. Fakat bu çabalar sonuç getirmedi; ikinci yılına giren çözüm süreci, Öcalan'ın haklılığını ispatlayarak, örgüte çizdiği hattın ne kadar doğru bir hat olduğunu gösterdi.

10 Ağustos seçimlerinin elbette ki en büyük galibi Erdoğan'dır. Son 12 yılda üç genel, üç yerel seçim ile iki referandum kazanan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı yarışını da önde bitirerek tarihi bir başarıya imza attı. Bu doğru; ancak ikinci büyük başarı İmralı gibi yalıtılmış bir ada hapishanesinde olmasına rağmen Kürt hareketini silahları susturmaya ikna eden, onları siyasete kanalize ederek HDP projesiyle seçimlere hazırlayan Öcalan'a aittir. Diyarbakır Newroz'unda yaptığı "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı bugün meyvesini verdi; Kürt siyasi hareketi, 10 Ağustos seçimlerinde yüzde 10'a yakın oy alarak tarihi bir başarı yakaladı. Bugüne kadar siyasette "özgün" bir ağırlığa sahip olan HDP, sayısal olarak da Türkiye siyasetinin en güçlü partilerinden birine dönüştü. Öcalan'ın Kürt siyasetinin önüne koyduğu Türkiyelileşme hedefi, bu seçimlerde yakalandı ve 2015 genel seçimleri için büyük bir umut yarattı.

Yazının tamamı için tıklayın