Ali İsmail Korkmaz davası tekrar görülecek

KAYSERİ 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nin, Eskişehir'deki Gezi Direnişi sırasında dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili davayı usul yönünden bozulması üzerine 18 Nisan’da yeniden görecek.

17 Mart 2016 Perşembe, 14:00
Abone Ol google-news
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18 Nisan pazartesi günü Kayseri’deki dava Yargıtay'ın bozma gerekçeleri doğrultusunda yeniden ele alınacak. Ancak, Korkmaz ailesi cezaların artırılması yönünde talepte bulunacak.
 
Eskişehir’deki Gezi eylemlerinde polisler ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali İslmail Korkmaz’ın güvenlik gerekçesiyle Kayseri’de görülen davasındaki kararı Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, kararını usul yönünden bozmuş, sanık polis memurlarının tahliye istemlerini de reddetti. Korkmaz ailesi de, cezanın ‘Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ değil ‘Kasten öldürme’ suçundan verilmesi, savcı ise cezanın indirilmesi isteğiyle gitti.
 
 
KORKMAZ AİLESİ CEZALARIN AZ OLDUĞUNA DAİR TALEPLERİNİ YİNELEYECEK
 
18 Nisan’da yeniden görülecek davaya, zanlılardan sadece Mevlüt Saldoğan ile avukatının katılabileceği belirtildi. Ali İsmail Korkmaz davasındaki Yargıtay’ın bozma kararının gerekçesi, sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan’ın avukatının karar duruşmasına katılmayarak son savunmasını yapamaması ve kasten öldürmeden dava açıldığını halde ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verildiğini vurgulandı. Ali İsmail Korkmazın ağabeyi ve avukatı Gürkan Korkmaz, yeniden yarğılama tarihinin kendilerine de iletildiğini belirterek, şöyle dedi:
 
"18 Nisan'da Kayseri'deki duruşmaya katılıp, daha öncede cezaların az olduğunae dair taleplerimizi yineleyeceğiz. Mahkeme, Yargıtay 1'inci Dairesi'nin davayla ilgili gösterdiği eksiklikleri giderecek. Bu arada biz de dediğim gibi daha önceki taleplerimizi ve yeni taleplerimizi temyiz öncesi yeniden dile getireceğiz."
 
"CEZALAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK"
 
Güvenlik nedeniyle Kayseri’ye alınan dava, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a, ‘Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’suçundan suçundan 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra ‘iyi hal’ nedeniyle 10 yıl 10 aya düşürülmüştü. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e altışar yıl sekizer ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’a ise 10 yıl hapis cezası verilmişti.