Alkollü içki reklamı kısıtlamasına durdurma

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, reklamlarda alkollü içkinin kavun, balık gibi diğer gıda maddeleriyle ve coğrafi, tarihi, kültürel, sanatsal ortak değerlerle ilişkilendirilmesini yasaklayan tebliğ hükümlerinin yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı reddetti.

14 Ocak 2010 Perşembe, 15:00
Abone Ol google-news

Efes Pazarlama Dağıtım ve Ticaret Anonim Şirketi, 20 Haziran 2009'da Resmi Gazete'de yayımlanan Alkollü İçki Reklamlarında Uyulacak İlkeler Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay 13. Dairesi, tebliğin reklamlarda alkollü içkinin kavun, balık gibi diğer gıda maddeleriyle ve coğrafi, tarihi, kültürel, sanatsal ortak değerlerle ilişkilendirilmesini yasaklayan hükümlerinin yürütmesini durdurmuş, diğer hükümlerle ilgili istemleri reddetmişti.

Davalı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, kararın yürütmesi durdurulan bölümleriyle ilgili, davalı Efes Pazarlama ise yürütmesinin durdurulması istemi reddedilen bölümleriyle ilgili itirazda bulundu. İtirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu itirazları reddetti.
 

Yürütmesi durdurulan hükümler

Tebliğin 2. maddesinin (c) bendindeki ''Alkollü içki reklamlarında, alkollü içki tüketiminin diğer gıda maddeleriyle ilişkilendirilmesine dair içerik kullanılmamalıdır'', (d) bendindeki ''Alkollü içki reklamlarında, alkollü içki tüketiminin coğrafi, tarihi, kültürel, sanatsal ve benzeri ortak değerleri ile ilişkilendirilmesine dair içerik kullanılmamalıdır'' hükümleri ile 2. maddesinin, ''Alkollü içkilerin reklamının sinema filmleri gösterimi vasıtasıyla yapılması halinde; bu tür reklamlar sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulunun (18 ) olarak sınıflandırdığı sinema filmleri gösterimlerinin sonunda yayınlanmalıdır'' şeklindeki (u) bendindeki ''sonunda'' ibaresinin yürütmesi durdurulmuştu.