Alman basını: Türk yetkililer İncirlik için yeşil ışık yaktı

Alman haber ajansı dpa, Ankara'nın Almanya'dan bir heyetin İncirlik Üssü'nü ziyareti için "yeşil ışık" yaktığını yazdı. Reuters, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeir'in 'Türkiye'nin aldığı kararı memnuniyetle karşıladıkları' yönünde bir açıklama yaptığını duyurdu.

08 Eylül 2016 Perşembe, 13:25
Abone Ol google-news

Türkiye, Alman Meclisi’nin 2 Haziran’da 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul etmesinin ardından Alman vekillerin İncirlik Üssü’ndeki 250 kadar Alman askerini ziyaret etmesine izin vermiyor. 

Çin'de gerçekleşen son G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen Almanya Şansölyesi Angela Merkel, görüşmenin ardından “Önümüzdeki günlerde gerekçeli talebimize yönelik olumlu bir haber almamızın mümkün olduğuna inanıyorum” şeklinde konuşmuştu. 

Bu ifadelerin ardından bugün Alman basınında Türkiye'nin İncirlik Üssü ziyaretine yeşil ışık yaktığını yazdı

Almanya Dışişleri Bakanı: Memnuniyetle karşıladık

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 'Türkiye'nin Alman milletvekillerinin İncirlik Hava Üssü'nde bulunan Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermesini memnuniyetle karşıladığını ve söz konusu kararın iki ülke ilişkilerinde ileri doğru atılan bir adım olduğunu' ifade etti.