Almanya'da Bektaş-i Veli Vakfı kuruldu

Almanya'da Alevilik ve Bektaşilik konusunda bilimsel ve kültürel çalışmalar yapılması amacıyla Bektaş-i Veli Vakfı (Bektaş-i Veli Stiftung) kuruldu.

11 Mayıs 2017 Perşembe, 10:10
Abone Ol google-news

Rheinland-Pfalz Eyaleti'ndeki Neuwied kentinde bulunan Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü (ABK) de vakfın çatısı altına alındı. Bektaş-i Veli Vakfı'nda başkanlık görevini Gülizar Cengiz yürütecek. Mustafa Aydın, Mehtap Cengiz-Karacan ve Sevda Yahci ise vakfın yönetim kurulunda görev yapacak.

Hiçbir kurum ve devletten maddi destek alınmayacak

Vakfın kurulması için uzun süre uğraş verildiğini belirten Mehtap Cengiz-Karacan şunları söyledi: “Bilindiği gibi zaten Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü yıllardır çalışmalar yapıyor. Artık dergah, kültür merkezi olarak bir çatı altında toplanıyor. Dergah binası ve 15 dönümlük arazisi vakfa devredildi. Vakıfta da yine bilimsel ve kültürel projeler yürütülecek ve desteklenecek. Arşivimizi akademisyenlerin hizmetine sunacağız. En önemlisi de günümüzde maalesef şiddetle anılan İslam dinini, bir de baba erenlerin gülümseyen gülümseten yüzüyle, parçası olduğumuz Alman toplumuna gösterme derdindeyiz.” Mustafa Aydın ise, “Bu faaliyetler yürütülürken herhangi bir kurumdan yada devletten maddi destek alınmadı ve alınmayacak. Faaliyetler tamamıyla bireysel olarak yürütülecek. Vakfımızın kuruluş aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.