Almanya'da koalisyon görüşmelerini bitiren açıklama: Yanlış yönetmektense yönetmemek daha iyidir

Almanya’da beş haftadır devam eden “Jamaika” diye isimlendirilen koalisyon görüşmeleri, Hür Demokrat Partinin (FDP) "Yanlış yönetmektense yönetmemek daha iyidir" açıklamasının ardından sonuç alınamadan sona erdi.

20 Kasım 2017 Pazartesi, 11:05
Abone Ol google-news

Almanya’da Birlik Partileri CDU/CSU, FDP ve Yeşiller arasında süren “Jamaika Koalisyonu” müzakerelerinde FDP'nin geri çekilmesi ile görüşmeler bu gece yarısı sonlandı. Koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel üzgün olduğunu ve meclis başkanı ile sabah görüşeceğini belirtti.

Almanya’da “Jamaika Koalisyonu” müzakerelerinde Almanya'da Hür Demokratik Partinin (FDP) geri çekilmesi ile görüşmeler son erdi.

 “Her yolu denedik”

FDP Genel Başkanı Christian Lindner'in koalisyon görüşmelerinden geri çekildiğini açıklamasından sonra, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, üzgün olduğunu söyledi. Merkel, "Çözümü bulmak için her yolu denedik" dedi. Merkel, ayrıca göç konusunda bir çözüm mümkün olduğunu ve bunun başarılı olmamasından dolayı üzgün olduğunu ifade etti.

Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer ile ortak bir açıklama yaparak, "Şansölye olarak ülkenin bu zor haftalarda iyi yönetilmesi için her şeyi yapacağım. CDU ve CSU birlikte zor zamanlarda ülkenin sorumluluğunu üstleneceğiz" dedi. CSU lideri Horst Seehofer ise koalisyonun kurulamamasını Almanya için bir ''yük'' olarak adlandırdı. Şansölye, bugün Federal Meclis Başkanı Frank-Walter Steinmeier'e durumu anlatacak.

 “FDP görüşmelerden geri çekildi”

FDP Genel Başkanı Christian Lindner, dört partinin ortak bir fikri ve güveni olmadığını belirtti. Lindner, FPD'nin kendi ilkelerini savunduğunu ve ''Yanlış hüküm giymektense yönetmek daha iyi değil'' dedi.

Müzakerelerde mülteci konusunda, Yeşiller ve FDP hiçbir ortak noktada uzlaşamadı. Özellikle "aile birleşimi" konusunda farklılıklar yaşandı. İklim politikasıyla ilgili de fikir ayrılığı oluştu. Yeşiller Partisi'nden Reinhard Bütikofer, sosyal medya hesabından FDP'nin kararını eleştirerek, "Devlet politik sorumluluğu yerine kendi popülist ajitasyonunu seçti" dedi.

3 seçenek masada

 Jamaika koalisyon formülünün başarısız olmasıyla hükümet kurma krizine giren Almanya’da hükümet kurabilmek için üç seçenek bulunuyor. Seçeneklerin başında büyük koalisyon olarak isimlendirilen Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında hükümetin kurulması geliyor.

25 Eylül'de yapılan genel seçimlerde yüzde 20.5 oy alan SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz “Halkımız bizim muhalefette kalmamızı istiyor. Büyük koalisyona katılmayacağız” açıklamasını yapmış, ardından dörtlü koalisyon görüşmelerine başlanmıştı. Başarısız olan Jamaika görüşmelerinden sonra büyük koalisyon ihtimali de kalmamış oldu.

İkinci seçenek ise cumhurbaşkanının mecliste bulunan partilerden herhangi birine hükümet kurma görevi vermesi. Görevi alan partinin mecliste bir azınlık hükümeti kurarak ülkeyi yeni bir seçime kadar idare edebileceği bu seçeneğe hiçbir siyasi otorite sıcak bakmıyor. Son seçenek ise yeniden seçime gitmek gibi görünüyor.

Cem Özdemir FDP'yi suçladı

“Jamaika koalisyonu” olarak isimlendirilen görüşmelerin ardından koalisyonu oluşturacak ortaklardan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, FDP'yi Jamaika'ya hazır olmamakla suçladı.

Öte yandan Başbakan Angela Merkel, Almanya'yı bu zor günlerde de yönetmeyi sürdüreceğini söyledi. Merkel, bugün Cumhurbaşkanı Steinmeier ile bilgi alışverişinde bulunacağını açıkladı.

Koalisyon görüşmelerinde partilerin anlaşma sağlayamadıkları konuların başında iklim, enerji, finans ve göç gibi başlıklar geliyor.