Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı Steinmeier'den ilk açıklama

Almanya'da cumhurbaşkanlığına seçilen eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, kendisini cumhurbaşkanı seçenlere teşekkür etti.

12 Şubat 2017 Pazar, 18:22
Abone Ol google-news

Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı Steinmeier, cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı ilk konuşmada, Federal Seçiciler Kurulu’dan aldığı büyük desteğin cumhurbaşkanlığı görevi için cesaret verici olduğunu belirtti.

"Beni seçenlere, bana duydukları güvenden dolayı teşekkür ediyorum." diyen Steinmeier, görev süresi içinde kendisini seçmeyenlerin güvenini de kazanacağını kaydetti. Dünyada fırtınalı bir dönemin yaşandığını ifade eden Steinmeier, bu dönemde toplumun birlikteliğinin önemli olduğunu ifade etti. Almanya’daki insanların endişelerini ciddiye aldığını belirten Steinmeier, ancak birçok insanın da Almanya'yı umut olarak gördüğünü aktardı. Steinmeier, "Almanya, başkalarına cesaret veriyor. Ülkede her şey iyi olduğu için değil, ülkeyi iyi yapabileceğimizi gösterdiğimiz için." ifadesini kullandı. Avrupa'da özgürlüğü ve demokrasiyi korumak gerektiğini belirten Steinmeier, "Bu temeli birlikte savunmak istiyoruz ve savunmamız lazım." şeklinde konuştu.