Almanya'ya İncirlik vetosu

Türkiye ile Almanya arasındaki dinleme skandalı ardından Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Irak'a insani yardım götüren askeri uçağın Adana İncirlik Üssü'ne bugün inmesine izin verilmedi.

20 Ağustos 2014 Çarşamba, 12:24
Abone Ol google-newsAlman Yayın Kuruluşu Deutsce Welle?nin haberine göre, Alman Hava Kuvvetleri'nin bugün Kuzey Irak'a yardım malzemesi götürmek üzere yapması planlanan seferi, Türkiye'nin İncirlik hava üssüne iniş izni vermemesi nedeniyle ertelendi. Haberde, 'Transall' tipi askeri nakliye uçağının Kuzey Irak'a 20 ton malzeme taşıması öngörüldüğü ifade edildi.
.
Alman Hava Kuvvetleri'nin ilk yardım seferleri cumartesi günü yapılmış ve kriz bölgesine ulaştırılmak üzere Erbil'e 36 ton gıda ve sıhhi malzeme gönderilmişti. İslam Devleti adlı terör örgütünden kaçan on binlerce Yezidi ve Hıristiyan bu kriz bölgesine sığındığı hatırlatıldı. Deutsche Welle, Alman dış istihbarat servisi BND'nin 2009 yılından bu yana NATO müttefiki Türkiye'yi dinlediği yönünde çıkan haberler Almanya ile Türkiye arasında gerginliğe yol açtığını hatırlattı.