Almanya'ya 'şeriat bankası'

Türkiye’de faizsiz bankacılıkta faaliyet gösteren Kuveyt Türk sınırları aşarak yeni şubesini Almanya’ya taşıdı. Haber dergisi Der Spiegel, bunu “şeriat bankası” başlığıyla duyurdu.

18 Ekim 2009 Pazar, 14:26
Abone Ol google-news

Kuveyt Türk Katılım Bankası (Kuveyt Türk) faizsiz bankacılık alanında Almanyada bir ilk olacak.

Şeriat kurallarına uygun finans ürünlerinin pazarlanacağı belirtilen Kuveyt Türke, gerekli izin Federal Finansal Hizmetler Denetleme Kurumu (BaFin) tarafından geçen ay verilmişti. Almanyanın önde gelen haftalık haber dergisi Der Spiegelin haberine göre, Kuveyt Türkün Almanya temsilciliği faizsiz bankacılık hizmetleri vermek üzere bir finansal hizmetler şubesine dönüştürüldü. Der Spiegel, Şeriat Bankasıbaşlığı altında duyurduğu haberinde, Kuveyt Türkün bundan böyle Almanyada fon toplayıp bunları Türkiyedeki İslama uygun hesaplarahavale edebileceğini belirtti.

Bir BaFin yetkilisi de, dergiye yaptığı açıklamada, Artık temel şeriat ürünlerini Almanyada sunmak mümkün olacak. İslami yatırımlar uluslararası arenada patlama göstermesine rağmen bu daha önce Almanyada mümkün değildidedi. Yeni şube 2010 başında Mannheimda hizmete girecek.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan Almanya girişiminin duyurulduğu bankanın internet sitesinde, Almanyada sadece Mannheimde değil, Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı diğer kentlerde de şubeleşmeyi hedefliyoruz. Diğer Avrupa şehirlerinde de büyüme imkânlarını değerlendirebiliriz. Çok yakın gelecekte Dubai iştirakiyle de bu genişleme hız kesmeden devam edecekdiye konuşmuştu.