Altay motorsuz kaldı

Seri üretim için ön tekliflerin alındığı yerli tasarım Altay tankının sonraki partiler için üretilmesi düşünülen yerli özgün güç grubu için tatsız gelişmeler yaşanıyor.

27 Şubat 2017 Pazartesi, 23:13
Abone Ol google-news

 AVL firmasının teknik destek sağlamasının bizzat Avusturya hükümetince engellenmesinin ardından yerli motor ve transmisyon sistemi geliştirilmesi çalışmaları durdu. Geliştirmeyi yapacak Tümosan firması ile sözleşme feshedilirken, bu aşamadan sonra nasıl bir yol izleneceği henüz netleşmedi. Tankın her şeyiyle yerli olması için en önemli olan parçaları motor ve transmisyon sistemlerinin de Türkiye’de üretilmesi kararı alınmıştı. Bu amaçla Traktör üreticisi Tümosan ile güç grubunun yerli üretimi ve geliştirmesi için sözleşme imzalandı. Tümosan da teknik destek almak amacıyla Avusturyalı AVL firmasıyla anlaşma sağlandı.

Ek sürede bulunamadı

AVL’den teknik destek sağlanamayacağının anlaşılmasının ardından Tümosan, ek süre isteyerek yeni ortak arayışına girdi. Ancak ek sürede teknik destek sağlayıcı firma bulunamaması üzerine yapılan sözleşme feshedildi. Konunun uzmanları, dünyanın hiçbir yerinde bir firmanın motor ve transmisyon sistemini kapsayan güç grubunu üretmediğini, bunun zor olduğunu dile getiriyor. Kore örneğini veren uzmanlar, Seul yönetiminin bu yöndeki kararının ardından 10 yılın üzerinde bir sürede geliştirme çalışmalarının tamamlandığına dikkat çekiyor.